Osobní rozvoj a duševní hygiena jako cesta ke spokojenému životu

Přemýšleli jste někdy nad tím, co je zásadní pro spokojený život? Kromě zdraví, dobrých vztahů a naplňující práce je důležitým předpokladem spokojenost se sebou samým a schopnost vyrovnat se s nepříjemnými situacemi všeho druhu. Sebedůvěra není samozřejmostí: podle nedávného výzkumu se Češi rádi podceňují, míru svého sebevědomí hodnotili na desetibodové škále průměrně známkou 6,36. Jak toto číslo zvednout? Pracujte na sobě a nezapomínejte na duševní hygienu.

Udržujte ve formě tělo i mysl

Kdy se cítíte dobře a spokojeně? Budeme hádat: když se vám něco povede, když se něčemu naučíte, když jste se svými oblíbenými lidmi nebo naopak úplně sami při své oblíbené činnosti? Všechny tyto aspekty pozitivně ovlivňují vaši psychickou odolnost a podrží vás v případě náhlých nebo dlouhodobých výkyvů v důležitých oblastech vašeho života. Psychickou pohodu podpoříte i meditací nebo konzultací s koučem či psychologem, který vás může naučit techniky zvládání krizových situací doma i v zaměstnání.

Mohlo by vás také zajímat: Využijte mentoring k rozvoji svých zaměstnanců

Fyzická kondice jde ruku v ruce s tou psychickou. Nejde jen o to, že pohyb ovlivňuje vzhled a funkčnost lidského těla, působí i na vnitřní procesy. Vyplavovaný hormon endorfin zlepšuje náladu, umí dodávat energii i tlumit bolest, ne nadarmo je proto považován za hormon štěstí. Pravidelný pohyb je navíc klíčový i z hlediska psychohygieny: znáte lepší způsob, jak se vypořádat se stresem, než ho vyběhat nebo vybít na boxovacím pytli? Počítá se každá půlhodinka a důležitá je i pravidelnost.

Věnujte se svým zálibám

V kolotoči každodenních povinností není jednoduché najít si chvíli pro sebe. Ani pokud patříte mezi šťastlivce, pro které je zaměstnání koníčkem, neměli byste zapomínat na potřebnou relaxaci a dělání toho, co vám přináší radost. Nezáleží na tom, jestli se ve volném čase věnujete ručním pracem, čtení nebo chovu andulek. Koníčky vám pomohou vyčistit hlavu a rozvíjejí jiné, méně používané oblasti mozku. A kdo ví, možná se jimi budete v budoucnu živit. I ve vyšším věku můžete změnit kariéru a stát se například fotografem, cukrářem nebo zahradníkem.

Nastolte rovnováhu

Zejména pokud máte malé děti, skloubit práci, rodinu a čas pro sebe se může zdát jako sci-fi. Nezapomínejte ale, že nejde jen o vás: pokud pojedete pouze v módu práce a povinností, budete trpět nejen vy, ale i vaše rodina a v konečném důsledku i váš zaměstnavatel. Takzvaný Work-life balance je nutností pro spokojený život. Nenechte se zmást představou, že jde o vyvážený koncept, tedy že 50 procent času připadá práci a zbylá polovina rodině a koníčkům. Ujasněte si, kolik času která oblast vyžaduje a jaký poměr by byl pro vás uspokojivý a reálný. Zapojte v péči o domácnost celou rodinu a pokud si to můžete dovolit, delegujte část svých povinností na někoho dalšího: nestyďte se využít služby pomocnice v domácnosti nebo paní na hlídání.

Work-life balance: jak dosáhnout rovnováhy v pracovním a soukromém životě