Pozor: každý den píšete svůj životopis – na sociálních sítích

Velká část z nás si už nedokáže představit život bez sociálních sítí. Nejčastěji je využíváme pro soukromé účely – komunikaci s přáteli a známými, vyhledávání informací apod. Prezentujeme se na nich skrze naše virtuální profily, které už ale nemusí být tak úplně soukromé. Kdokoliv a kdykoliv si může vyhledat náš profil a shlédnout naše fotografie, zjistit naše názory nebo to, jak trávíme volný čas. A pozor, může to být třeba náš budoucí zaměstnavatel.

S osvědčením, že svou práci opravdu dobře umíte, máte výrazně větší šanci, že při dalším hledání práce uspějete! Navštivte portál www.narodnikvalifikace.cz a vyberte si kvalifikaci.

Sociální sítě se mění na byznys sítě

Vzhledem ke stoupající oblíbenosti a rozšiřování nových a nových sítí, se i mění stereotypy, jak lidé sociální sítě využívají. V dobách, kdy Facebook začínal, byl využíván čistě k propojení s lidmi, které jsme znali a se kterými jsme se přátelili v reálném životě. Dnes je ale situace jiná. Facebook se mění z čistě sociální sítě pro propojení se svými reálnými přáteli a kamarády na byznysovou platformu, díky které se realizuje obrovské množství prodejů.

Velkého pomocníka našly v této síti především firmy založené na principu „Multi level marketing“, tzv. MLM. Jde o firmy, které se specializují na prodej přes své zástupce, kterým se může stát prakticky kdokoliv, kdo touží rozjet vlastní podnikání, anebo si jen chce přivydělat.

Způsob prodeje skrze sociální sítě a pomocí „přidávání si přátel“ se začíná rozmáhat, a určitě i vám se někdy stalo, že si vás chtěl „přidat“ někdo, koho neznáte.

Váš profil na sociálních sítích je jako vaše vizitka

Zkusme se zamyslet nad tím, co vše na sociálních sítích zveřejňujeme. Máte-li mezi svými přáteli jen skutečné přátele a neveřejný účet, možná pak máte pocit, že si můžete dovolit někdy nasdílet i osobnější názory nebo fotky. To samozřejmě můžete, jen myslete na to, že ke sdílení a šíření vašich názorů může i přes nastavení soukromí dojít a váš příspěvek se může nekontrolovatelně šířit po facebooku.

Jestliže váš profil je veřejný, nikdy nevíte, zda nemáte mezi sledujícími svého budoucího nadřízeného. A v tomto případě určitě nechcete, aby si např. četl o tom, proč jste měli hádku s partnerem. Zveřejňujete na sociálních sítích příspěvky s pomlouvačnou tématikou svého stávajícího zaměstnavatele anebo popisy vašich pracovních neúspěchů apod.? Ani to vám nepřinese nic dobrého.

V dnešní době není výjimkou, že si pracovníci oddělení lidských zdrojů a náboráři kontrolují sociální sítě svých uchazečů. Byla by velká škoda přijít o zajímavou pracovní pozici jen kvůli neuváženému sdílení soukromí na sociálních sítích.

soukromé fotky na sociálních sítích

Prezentujte se na sociálních sítích jako expert

Na druhou stranu, stejně tak, jak nám může sdílení některých věcí uškodit, tak naopak sdílení jiné části našeho života nám může pomoci. Sociální sítě lze využít i jako pomocníka k tomu, abychom ukázali, že jsme experty v daném oboru. Což se nám při hledání nové práce může velmi hodit. Jak na to?

  • Nebojte se psát o svých pracovních úspěších. Vyberte ty nejdůležitější a ty si vložte ke svému profilu.
  • Dbejte i na vhodnou profilovou fotku.
  • Zapojujete se rádi do diskuzí? I vaše komentáře a působení např. ve facebookových skupinách lze často dohledat. Myslete na to a i v internetových diskuzích vystupujte asertivně a nenechte se ovládat emocemi, nepoužívejte hrubé a vulgární výrazy, nesnižujte se k urážkám. Nikdy přesně nevíte, kdo sedí na druhé straně počítače.

Už také existují i sociální sítě vytvořené jako profesní sítě a platformy. Jednou z nich je např. LinkedIn, který ale v České republice stále využívá nízké procento populace. Lze to považovat za výhodu, protože je zde stále ještě relativně malá konkurence v oboru a díky tomu máte velkou šanci ukázat své profesní kvality.

Přečtěte si: Není důležité, kde jste se to naučili. Tím hlavním jsou vaše dovednosti a znalosti