Práce po škole? Pro strojaře jí je stále dost

Mají čas do konce prázdnin, někteří letošní absolventi už ale hledají místa nyní. Firmy z Vyškovska o ně zájem mají. Na úřad práce se jich dosud přihlásily necelé dvě desítky.

Vyškovsko – Na období před třemi lety, kdy se jako čerstvá absolventka poohlížela na Vyškovsku po práci, Monika Richterová nevzpomíná moc ráda. Přestože jako prodavačka s maturitou měla i praxi v oboru, nestačilo to. „Několik týdnů po ukončení školy bylo hrozných. Hledala jsem ale hned a do dvou měsíců jsem si našla místo v Brně. Mám však kamarádku, která byla na úřadu práce půl roku,“ vzpomínala Richterová.

Že bude mít potíže se sháněním místa, z toho má nyní obavy třeba Michaela Velešíková. „S prací je to dnes docela špatné. Proto i když mám ještě prázdniny, zajímám se, jaká jsou volná místa. Mám z toho trochu strach, ale na druhou stranu se mi nechce krátit si poslední volno. Vystudovala jsem hotelovku, tak uvidím, kam mě osud zavane. Ale pokud se mi nebude dařit najít práci v oboru, půjdu klidně do továrny,“ uvažovala Velešíková s tím, že na žádném pohovoru zatím nebyla.

Za první červencovou dekádu se z vyškovského okresu na úřadu práce zatím zaevidovalo sedmnáct absolventů. „Nárůst teď není markantní. Všeobecně totiž platí, že absolventi středních škol využívají možnosti čerpání prázdnin, neboť mají zachované výhody studenta až do 31. srpna daného kalendářního roku. K nám tak přicházejí postupně v létě, nejvíc koncem srpna a začátkem září,“ přiblížila vedoucí oddělení poradenství a dalšího vzdělávání úřadu Jarmila Jelínková.

Během této doby si také můžou najít práci sami a vůbec na pracovní úřad nepřijdou. V opačném případě se v září budou potýkat s větší konkurencí. Beznadějné to ovšem podle všeho v regionu není. „Firmy absolventy přijímají. Dá se říci, že pokud mají dostatečné vzdělání, není tak často kladený požadavek na praxi. Mladým po škole k zaměstnání pomáhají také různé dotační projekty. Všeobecně finančně podporujeme ty, kteří zaměstnají absolventy na společensky účelná pracovní místa,“ doplnila Jelínková.

Uplatnění najdou i ti, kteří právě dokončili střední nebo vysokou školu, například ve vyškovské společnosti Staeg. Letos v březnu přijala dva absolventy vysoké školy na pozici stavbyvedoucí a technik přípravy výroby, v červnu pak čerstvého zedníka. „V těchto případech jsme využili možnost získání příspěvku na společensky účelné pracovní místo vyhrazené pro uchazeče o zaměstnání,“ potvrdila mluvčí podniku Monika Švehlová.

Podle ní dávají dlouhodobě šanci absolventům bez praxe v závislosti na pozici, kterou obsazují všechny společnosti, jež Staeg sdružuje. „Jde především o aktuální potřebu. Ale tradičně jsou jimi obsazovaná místa asistentů,“ popsala Švehlová.

V evidenci úřadu práce na Vyškovsku je víc těch, kteří vystudují střední než vysokou školu. „A zpravidla si dřív seženou zaměstnání vysokoškoláci. Například proto, že jsou mnohem častěji ochotnější za prací dojíždět nebo se za ní přestěhovat,“ dodala Jelínková. Strasti s hledáním místa se příliš netýkají většiny absolventů Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Sochorova ve Vyškově, jak tvrdí její vedení. „Přesná čísla nemám, ale víme, že zejména strojní obory se uplatňují bez problémů. Vyškovské firmy je přijímají. A nejen absolventy, ale i naše frekventanty ze starších ročníků,“ uvedl ředitel školy Petr Hájek.

Co se týká uplatnění stavařů, tam je prý situace podobná. „Navíc mnoho z nich nastupuje do rodinných firem. Obecně je po technicích v dnešní době velká poptávka, například po operátorech CNC strojů. To se studentům hodí, také je v tomto zaučujeme,“ dodal Hájek.

Nevýhodou přijetí absolventa je podle Švehlové pouze absence praxe. „Během adaptačního procesu je nutné, aby se novému kolegovi věnovali zkušení zaměstnanci, což je náročné na čas a ne každý odborník je schopný zastat funkci garanta. My takové kolegy máme. Důkazem je i to, že jsou absolventi během poměrně krátké doby schopní vykonávat práci samostatně a stejně kvalitně jako služebně starší kolegové a naši společnost neopouští,“ zmínila Švehlová.

Naopak výhodou je jejich nadhled. „Nejsou zatížení pracovními stereotypy z předchozích zaměstnání, jsou aktivní, zdravě kritičtí, přináší nové teoretické poznatky a mají výborné počítačové znalosti,“ vyzdvihla Švehlová s tím, že nyní podnik hledá asistenta referenta facility managementu. „Jde o práci vhodnou i pro čerstvé absolventy střední nebo vysoké školy,“ řekla mluvčí.

***
124 absolventů evidoval do konce první červencové dekády vyškovský úřad práce. Což je přes čtyři procenta z celkového počtu nezaměstnaných na Vyškovsku.

zdroj: Vyškovský deník 

TIP: Zvýšit kvalifikaci si můžete i bez toho, abyste znova usedli do školních lavic. Navštivte www.vzdelavaniaprace.cz a podívejte se na podrobnou nabídku k profesní kvalifikaci Operátor CNC strojů.