„Pracovat rukama, ale i hlavou a srdcem. To učíme naše žáky“

Vyřezávaný nábytek, ozdobné kování dveří, šperky nebo třeba filmové rekvizity. Takové výrobky často obdivujeme jako umělecká díla. Stát se mistrem v jejich výrobě ale mohou i vaše děti.

Říká se, že řemeslo má zlaté dno. V současnosti se ale atraktivita manuální práce u mladých lidí trochu vytrácí. Tradiční řemesla vytlačují třeba obory, při kterých se pracuje s počítačem. Přesto je i v Praze mnoho výučních oborů, které mohou být zajímavé jak náplní práce, tak možnostmi uplatnění absolventů na pracovním trhu. „Šikovný řemeslník, který má rád svou práci a chce ji dělat, nemá obvykle na trhu práce problémy,“ myslí si ředitelka Střední školy umělecké a řemeslné v Praze 5 Jana Porvichová a dodává, že ti, kteří nemají chuť pracovat, budou plnit evidenci nezaměstnaných bez ohledu na obor. Právě Střední škola umělecká a řemeslná nabízí hned několik oborů zaměřených na umělecká řemesla. Umělecký truhlář se naučí restaurovat historický nábytek, umělecký kovář zase bude moci vyrábět třeba ozdobné kování nebo mříže. „Učíme naše žáky vdechnout život dřevu i kovu a pracovat nejen rukama, ale také hlavou a srdcem,“ říká ředitelka Porvichová. „Naši žáci vykonávají odborný výcvik v koncovém ročníku na pracovištích partnerských firem, které těm šikovným obvykle nabídnou pracovní místo,“ dodává.

Práce u filmu díky řemeslu

Uměleckým kovářem a truhlářem se mohou mladí lidé vyučit i na Střední odborné škole uměleckořemeslné v Praze 9. Kromě kovářského řemesla škola nabízí ještě umělecké sklenářství nebo práci se zlatem a drahými kameny v rámci oborů zlatnictví a klenotnictví. Zajímavým oborem může být i vlásenkář a maskér. „Žáci tohoto oboru se učí tvořit historické, divadelní i filmové paruky, líčení a masky. Při výuce se účastní ruční výroby filmových dekorací, později se jedou podívat přímo na natáčení nebo do ateliérů či zákulisí divadel,“ popisuje obor ředitel školy Radek Coufal.

Před žáky se tak otevírá možnost práce třeba ve filmovém studiu. A nemusí jít pouze o studio české. „Začínáme spolupracovat s projektem Erasmus plus a naši žáci se tak mohou uplatnit i v zahraničí,“ vysvětluje ředitel Coufal. Zároveň jsou mladí lidé vedeni i k základním znalostem podnikání. Hlavně proto, aby měli jednodušší práci při zakládání vlastní řemeslné firmy. Ti, kteří pokračují v rodinné tradici, pak mají dostatečné znalosti k tomu, aby mohli firmu převzít. Právě rodinné firmy často tradiční řemesla udržují při životě. I proto je počet otevíraných míst na jednotlivých oborech někdy opravdu nízký. Třeba na uměleckého sklenáře se letos hlásili jen dva uchazeči a přijat byl nakonec jediný.

Podobně na tom byl i obor výrobce kožedělného zboží, na který se hlásilo dvanáct uchazečů. Přijato jich bylo devět. Statistika přihlášených může navíc často klamat.

„Není to přesné vyjádření zájmu, protože žáci mohou podávat dvě přihlášky. Ta druhá pak bývá často takzvaně na jistotu,“ vysvětluje Jiří Vojtěch z Národního ústavu pro vzdělávání. Přitom je nabídka řemesel v hlavním městě poměrně široká. Kromě zmiňovaných uměleckých oborů mohou žáci nastoupit třeba jako krejčovští učni nebo budoucí kameníci.

Další zajímavé obory v hlavním městě

• Zahradník – žáci se učí pěstovat rostliny, používat hnojiva nebo upravovat krajinu. Obor nabízí Střední zahradnická škola v Praze 6 a Střední odborná škola stavební a zahradnická v Praze 9.
• Jezdec a chovatel koní – pečovat o koně a trénovat jednotlivé jezdecké disciplíny mohou žáci na Střední škole dostihového sportu a jezdectví ve Velké Chuchli.
• Krejčí – krejčovskému řemeslu se mohou zájemci věnovat například na Středním odborném učilišti služeb v Praze 9 nebo na Soukromém středním odborném učilišti BEAN, které také sídlí v deváté městské části.
• Kameník – obor, ve kterém se žáci učí základním kamenickým pracím, opracovávání kamene a zhotovování dlažeb, nabízí Střední škola technická v Praze 4.
• Knihař – zhotovovat a ošetřovat knihy nebo obsluhovat knihařské nástroje se učí žáci Střední školy Aloyse Klara v Praze 4 nebo ti, kteří docházejí do Střední školy mediální grafiky a tisku v Praze 9.
• Nástrojař – žáci se učí opravovat a seřizovat nástroje a pomůcky pro strojírenství, vedle toho poznají i chirurgické nástroje. Obor nabízí třeba Střední škola elektrotechniky a strojírenství v Praze 10.

Oblíbenost vybraných oborů pro školní rok 2015/2016

Obor Přihlášeno Přijato
Umělecký sklenář 2 1
Aranžér 95 60
Výrobce kožedělného zboží 12 9
Zlatník a klenotník 48 38
Krejčí 11 9
Reprodukční grafik 28 20
Kameník 3 1
Umělecký štukatér 5 3
Kadeřník 394 271
Karosář 14 12
Strojník 12 11
Mechanik opravář motorových vozidel 223 184
Rekondiční a sportovní masér 27 12
Operátor skladování 10 6

Pozn.: Jde o výběr.

 

Zdroj: Národní ústav pro vzdělávání, MF DNES – příloha Střední školy


TIP: Pokud chcete zjistit, zda je ve vašem regionu zájem o určité profese, registrujte se na www.vzdelavaniaprace.cz. Díky funkci srovnávání profesí, zde můžete zjistit zájem o konkrétní profese ve svém okolí, včetně průměrného platu v daném oboru.