Proč lidé kradou z práce propisky? Něvědomky se mstí firmě, tvrdí odborník

Z cizího krev neteče – a u zaměstnavatele to platí dvojnásob. Snad každý si někdy na služební tiskárně vytiskl třeba prospekty na dovolenou a doma určitě najdete nějakou firemní tužku. Za tímhle chováním podle serveru Conversation stojí širší psychologické důvody.

Psycholog z Univerzity v Calgary Yannick Griep si to vysvětluje pomstou zaměstnavateli. Lidé to prý dělají až ve chvíli, kdy se cítí zrazení. Při vstupním pohovoru jim společnost naslibuje řadu věcí – třeba rychlý postup nebo dostatek volného času. Zaměstnanec ale později zjistí, že něco z toho byly jen plané řeči, a tak se nevědomky začne mstít.

V tiskárně si tajně tiskne vlastní věci, služební auto využije na menší výlet, a naprostou samozřejmostí je zabavení propisek nebo kancelářských sponek.

Podobně se prý chová drtivá většina zaměstnanců. Průzkumy se jen různí v tom, jestli se takhle chovají všichni, anebo jestli je přece jen pár poctivců. Záleží na tom, co za zneužití firemního majetku považujete. Může to být třeba i to, když cestou domů zajedete na nákup ve služebním autě.

Podle webu Conversation podobné chování společnost stojí více než procento z obratu, protože musí nahrazovat až třetinu svých zásob. Firma může problém vyřešit leda splněním všeho, co zaměstnancům slíbila. Server ale dodává, že si manažeři důvody problému vůbec neuvědomují a často se chovají podobně, jako jejich podřízení.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/spolecnost/kancelarske-pomucky-kradez_1806021725_mos

Náš tip: Registrujte se zdarma a získáte přístup k rozsáhlému a aktuálnímu přehledu příležitostí v oblasti práce a vzdělávání: nabídku volných míst, rekvalifikačních kurzů a zkoušek. Pokud chcete udržet krok s trendy na pracovním trhu, budete si potřebovat neustále doplňovat vzdělání ve svém oboru anebo případně svou profesi zcela změnit. S obojím vám může pomoci portál www.vzdelavaniaprace.cz