Proměňte koníček v povolání a staňte se profesionálním fotografem

Stát se fotografem je v době digitální fotografie zdánlivě velmi snadné: stačí vám k tomu kvalitní foťák a dobré oko. S ohledem na to ale neustále přibývá lidí, kteří se tímto svým koníčkem snaží uživit i přesto, že nemají žádné povědomí o technické stránce tohoto oboru. Chcete se zařadit mezi opravdové profesionály a povýšit zálibu na hlavní zdroj obživy? Vzdělání v oboru vám poskytne konkurenční výhodu.

Jak na to? Fotit, fotit a učit se

„Pokud mám něco hodnotného vzkázat začátečníkům, bude to fakt, že ve fotografii neexistují zkratky,“ řekl slavný americký fotograf Edward Henry Weston. A měl pravdu: pokud se chcete z majitele fotoaparátu změnit ve fotografa a dosáhnout kvalitních a originálních snímků, bude vás to stát desetitisíce nepovedených fotografií a důkladné (samo)studium. Velkým pomocníkem může být absolvování specializovaných kurzů, ve kterých se dozvíte vše, co je pro nastartování profesionální dráhy nezbytné.

Získejte osvědčení o profesní kvalifikaci a odlište se od amatérů

Ať už vás láká focení uměleckých aktů, rodinných fotografií, krajinek nebo je vaším vysněným oborem produktová fotografie, vždy byste se měli orientovat v technice, pracovat s kompozicí a světlem a v neposlední řadě také umět pracovat s grafickými programy, ve kterých můžete provádět retuše a jiné úpravy. Máte v některé z těchto disciplín mezery? Absolvujte jeden z kurzů, který naleznete na stránkách Vzdelavaniaprace.cz.

Můžete se pokusit o získání úplné profesní kvalifikace fotograf, která vám pomůže k lepším pracovním nabídkám a zvýší pravděpodobnost získání zajímavých zakázek. Tato kvalifikace se dělí na pět profesních kvalifikací: fotograf architektury a krajiny, fotograf laborant, portrétní fotograf, produktový a dokumentační fotograf a reportážní fotograf.

Každá z profesních kvalifikací vyžaduje specifické znalosti a dovednosti, ale v základu se od sebe příliš neliší. Co potřebujete znát pro absolvování zkoušky z kvalifikace Portrétní fotograf, najdete na portále Národní soustavy kvalifikací www.narodnikvalifikace.cz.

Úspěšným absolvováním zkoušky získáte certifikát neboli osvědčení o získání profesní kvalifikace, se kterým získáte kromě formálního potvrzení vašich znalostí také vyšší sebevědomí pro budování nové kariéry.

3 typy pracovních pohovorů – a co vás na nich čeká?