Průměrná mzda v Česku vzrostla o devět procent na 30 265 korun

V prvním čtvrtletí letošního roku vzrostla hrubá měsíční mzda v České republice meziročně o 8,6 procenta na 30 265 korun. Údaje v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Medián mezd činil 25 674 korun – přesně polovina zaměstnanců bere více a přesně polovina méně než medián.

Průměrná mzda vzrostla meziročně o 2385 korun.

Spotřebitelské ceny se meziročně zvýšily o 1,9 procenta, což znamená, že se mzda reálně zvýšila o 6,6 procenta.

„Jedná se o nejrychlejší meziroční růst reálné mzdy od prvního čtvrtletí roku 2003, tedy za uplynulých patnáct let. Ještě nikdy až do letošního roku průměrná mzda v prvním čtvrtletí roku nepřevýšila úroveň 30 tisíc korun,” uvedl hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

„Z pohledu centrální banky přestává být důvod další utahování měnové politiky odkládat. Svižný růst mezd, pravděpodobný návrat květnové inflace nad dvouprocentním cílem a zejména slabá koruna ve srovnání s předpoklady ČNB jsou důvody, proč se dle našeho názoru začíná pravděpodobnost dalšího zvýšení sazeb přesouvat postupně ve prospěch příštího měnového jednání ČNB na konci června,” doplnil hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Nad 30 tisíc korun se průměrná mzda v Česku poprvé přehoupla ve 4. čtvrtletí 2017, když meziročně stoupla podle revidovaných údajů ČSÚ na 31 661 korun.

Zdroj: https://www.novinky.cz/ekonomika/473926-prumerna-mzda-v-cesku-vzrostla-o-devet-procent-na-30-265-korun.html

Náš tip: Registrujte se zdarma a získáte přístup k rozsáhlému a aktuálnímu přehledu příležitostí v oblasti práce a vzdělávání: nabídku volných míst, rekvalifikačních kurzů a zkoušek. Pokud chcete udržet krok s trendy na pracovním trhu, budete si potřebovat neustále doplňovat vzdělání ve svém oboru anebo případně svou profesi zcela změnit. S obojím vám může pomoci portál www.vzdelavaniaprace.cz