První německá firma zavádí pětihodinový pracovní den. Plat zůstává stejný

Stejný plat, stejný nárok na dovolenou, stejná práva jako při osmihodinové pracovní době, ale více volného času. Nový model budou až do konce února testovat zaměstnanci jedné německé agentury v Bielefeldu, která se zaměřuje na digitální komunikaci.

Už měsíc chodí do práce pouze od osmi do jedné a podle regionálního deníku Neue Westfälische zatím pozitiva převažují nad negativy. Samotní zaměstnanci si novinku pochvalují. Zároveň přiznávají, že měli zpočátku obavy, zda bude nový systém fungovat a jak ho přijmou jejich zákazníci. Nový šéf firmy Lasse Rheingans upozorňuje, že kratší pracovní doba vyžaduje od zaměstnanců větší pracovní disciplínu a méně času stráveného na sociálních sítích. Zároveň odmítá, že by pětihodinový pracovní den zneužil jako marketingové lákadlo. Podstatou prý bylo odklonit se od tradičního modelu, který hlásá „vyměň čas za peníze“ a místo něj zlepšit rovnováhu mezi profesním a osobním životem. Rheingans se domnívá, že kratší pracovní den pomáhá odbourávat stres a snižovat chyby vzniklé kvůli roztěkanosti. Stejný model práce úspěšně odzkoušela v minulosti také jistá firma v San Diegu, které se dokonce během experimentu zvýšil obrat o desítky procent. Část odborníku ale varuje, že stihnout stejné množství úkolů v kratší době ve skutečnosti přináší mnohem více stresu než pomalejší pracovní tempo s přestávkami.

zdroj: https://wave.rozhlas.cz

TIP: Registrujte se zdarma a získáte přístup k rozsáhlému a aktuálnímu přehledu příležitostí v oblasti práce a vzdělávání: nabídku volných míst, rekvalifikačních kurzů a zkoušek. Pokud chcete udržet krok s vývojem na pracovním trhu, budete si potřebovat neustále doplňovat vzdělání ve svém oboru anebo případně svou profesi zcela změnit. S obojím vám může pomoci portál www.vzdelavaniaprace.cz