Rekvalifikační kurz pro nadšené hobby včelaře: staňte se zpracovatelem včelích produktů

Česká republika je čtvrtou nejzavčelenější zemí světa a počet hobby včelařů u nás postupně narůstá. Kromě samotné péče o včelstva je však třeba rozumět i získávání a zpracování jejich produktů, a to nejen medu, ale také vosku, propolisu, mateří kašičky a včelího jedu. Patříte mezi včelí nadšence? Proměňte svůj koníček v zaměstnání. Nápomocné vám může být získání osvědčení o profesní kvalifikaci Zpracovatel včelích produktů.

Včelí produkty pro lidské zdraví

Nejdůležitějším posláním včel je opylování, bez něj by lidstvo pravděpodobně nepřežilo více než čtyři roky, jak údajně řekl Albert Einstein. Přibližně deset procent včelí energie je však věnováno výrobě produktů, kterých lidé využívají už tisíce let – včelařství patří mezi jedny z prvních doložených oborů lidské činnosti.

Kromě medu (kterého sní průměrný Čech ročně asi kilo) můžeme od včel získat i další produkty prospěšné lidskému zdraví. Tuto práci ale nemůže dělat každý, je třeba mít potřebné praktické dovednosti i teoretické znalosti. Mimo praxi z vlastního včelaření a samostudia pomohou konkrétní kurzy, nabyté vědomosti můžete po absolvování zkoušky proměnit v kvalifikační certifikát Zpracovatele včelích produktů. Jak můžete získané osvědčení využít v praxi, vidíte na následujícím obrázku.

NSP.cz – Zpracovatel včelích produktů

Zkouška prověří vaše znalosti teorie i praxe

Co je třeba při absolvování zkoušky prokázat? Kromě teorie a praxe získávání konkrétních včelích produktů je třeba prezentovat schopnost vizuálně, organolepticky a laboratorně posoudit jejich kvalitu, předvést varianty uložení a manipulace s jednotlivými produkty i jejich balení, popsat možnosti následného zpracování v dalších oborech (cukrářství, výroba svíček, medoviny apod.). Nutná je také znalost vedení prvotní evidence a označování výrobků. Detailní rozpis potřebných znalostí a dovedností najdete na webu narodnikvalifikace.cz.

Než dojde k samotné zkoušce, musíte prokázat patřičným potvrzením od lékaře, že netrpíte alergií na včelí jed. Chybět nesmí ani potvrzení pro práci v potravinářství. Dohled nad zkouškou mají pověřené autorizované osoby. Zkouška probíhá během včelařské sezóny, tedy přibližně od května do srpna.

Chcete posunout svoje včelaření na další úroveň? Věnujte čas samostudiu nebo se přihlaste na vhodný kurz a získejte osvědčení, které vás posune mezi profesionály.

3+1 tipů, jak v sobě probudit kreativitu. Který vyzkoušíte jako první?