Řemeslo má v dnešní době opět zlaté dno

O potřebnosti nové řemeslnické krve i o problémech, které nástupy nových profesně zdatných řemeslníků provázejí, ví ředitel opavského Středního odborného učiliště stavebního Miroslav Weisz první poslední.

* Stoupá zájem o řemeslnické profese nebo naopak klesá?

Řekl bych, že stagnuje. Na vině je podle mne okrajový zájem o stavebnictví a s ním související platy i zaměstnanecké benefity, které jsou nižší než ve strojírenství. Řemesla jsou o fyzické práci a ta mládeži zrovna moc nevoní, spíše je láká sezení v pohodlné kanceláři. Dostupnost je lákavá, protože na střední školy se teď bez větších problémů dostanou i ti žáci, kteří na takové studium předpoklady nemají. Možná by z nich přitom mohli být dobří řemeslníci.

* Které obory žákům nabízíte?

Tříleté výuční – elektrikář, truhlář, instalatér, klempíř, tesař, zedník a pokrývač, čtyřleté s maturitou – operátor dřevařské a nábytkářské výroby nebo mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení.

* O které je u vás největší a nejmenší zájem?

U tříletých je největší zájem o elektrikáře a instalatéry, nejméně vycházející žáky láká už dlouhodobě klempířství a pokrývačství. U maturitních oborů vede mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení.

* Co učiliště pro zvýšení zájmu o obory dělá?

Děláme určitě všechno, co je v našich silách. Objíždíme všechny základní školy v regionu, vysvětlujeme, ukazujeme a možná to smysl má. Letos jsme dostali o sedmnáct přihlášek víc než vloni. Rodiče oslovujeme na třídních schůzkách devátých tříd, inzerujeme v médiích a propagačně se účastníme veřejných akcí města i dalších organizátorů. Spolupracujeme též s desítkami podniků a výsledkem je zavedení projektu s názvem Studuj řemeslo, jehož součástí je poskytování stipendia. Naši žáci třetích ročníků absolvují praxe ve firmách, které je po skončení studia zaměstnávají.

* Takže platí, že řemeslo má zlaté dno? Ptám se proto, že hodně řemeslníků je evidovaných na Úřadu práce a ve firmách chybí.

Už zase to platí. Problém je v tom, že někteří žáci prostě nejsou schopni pracovat podle dnes aktuálních požadavků zaměstnavatelů a končí na pracáku. Ti žáci, kteří jsou ochotni vzdělávat se a dobře pracovat, najdou po vyučení stoprocentní uplatnitelnost. Nezaměstnanost jim v žádném případě nehrozí. K nám do školy docházejí zástupci firem dokonce i sami a žákům nabízejí vhodná pracovní uplatnění. Naše škola je schopná produkovat skutečné odborníky. V dílnách máme takovou technologii, která mnohým firmám ještě chybí.

Zdroj: Opavský a hlučínský deník


TIP: Portál www.vzdelavaniaprace.cz vám v tuto chvíli nabízí přes 50 000 volných míst a 4800 vzdělávacích kurzů. Zajímavou a perspektivní práci si můžete najít i mimo svůj stávající obor – stačí absolvovat zkoušku z profesní kvalifikace. Registrujte se zdarma a vydejte se s námi na cestu za lepší prací!