NSK2: Řemeslo má zlaté dno a vysokou poptávku po kvalifikovaných pracovnících

Projekt Národní soustava kvalifikací se dlouhodobě zabývá situací na trhu práce, ve spolupráci se sektorovými radami monitoruje nedostatek pracovníků v jednotlivých oborech. V současnosti na trhu práce převyšuje nabídka poptávku. Počet registrovaných nezaměstnaných vzrostl na 8,4 %. Jednou z možností pro uchazeče o práci je oblast řemeslné výroby, která nabízí až 8 tisíc volných pracovních míst.

Ačkoliv staré české přísloví praví „řemeslo má zlaté dno“, z údajů Ministerstva práce a sociálních věcí vyplývá, že nejvíce volných pracovních pozic je právě v této oblasti. Na konci minulého roku byl aktuální počet volných míst pro řemeslníky a opraváře bezmála 8 tisíc, což bylo ze všech oblastí práce nejvyšší číslo. Značný počet pracovníků chybí také na pozicích kovodělníků, montérů či opravářů strojů.

Důvody nedostatku pracovníků v těchto oborech jsou prosté, mnoho stávajících řemeslníků se nachází v důchodovém věku a mladí lidé v dnešní době dávají přednost studiu na střední škole před učilištěm,“ vysvětluje Mgr. Ivo Jupa, hlavní manažer projektu NSK2. „Přitom platové ohodnocení řemeslníků bývá nad celostátním průměrem. Každý se o tom může přesvědčit na serveru Vzdelavaniaprace.cz, kde je možno si vyhledat průměrné mzdy pro jednotlivá povolání.“

Řemeslné obory mají budoucnost

Podle analytika Jiřího Braňky z Národního vzdělávacího fondu patří mezi nejžádanější řemesla na českém trhu práce svářeči, brusiči kovů, stavební elektrikáři, pekaři ale i třeba maséři. V krajích existují navíc veliké rozdíly díky malé mobilitě na trhu práce. Například maséři a pekaři jsou hůře dosažitelní v Praze, v Moravskoslezském kraji je obzvláště těžké sehnat svářeče.

V současné době zaznamenáváme ze strany zaměstnavatelů vysokou poptávku po kvalifikovaných pracovnících řemeslných oborů. Zájemci mohou na webu vzdelavaniaprace.cz zjistit, co všechno by měli v daných pozicích umět. Pokud to umí, ale chybí jim doklad o této kvalifikaci, mohou se přihlásit ke kvalifikační zkoušce. Po jejím splnění získají celostátně platný certifikát, který má statut veřejné listiny, má tedy stejnou váhu jako například vysvědčení, výuční list, občanský průkaz,“ dodává Mgr. Ivo Jupa.