Řidič kamionu chce otevřít pivnici pro kamarády, potřeboval k tomu živnostenský list

Vzdělávání je nekončícím procesem, na který nemusíme rezignovat ani v dospělosti. V rámci projektu podporovaného Evropskou unií je možné si najít výukové místo, kde se zaměřují na vzdělávání dospělých, a přihlásit se do kurzu zakončeného kvalifikační zkouškou. Následně je možné získat i živnostenský list, který je k podnikání potřebný. Dospělí studenti se shodují, že se vyplatí investovat svůj čas a získat celostátně platné osvědčení. Vzdělávacími kurzy a zkouškami si prošel i pan Šejvl, který si teď může splnit svůj dlouholetý sen.

Pan Radovan Šejvl z Hradce Králové je povoláním řidič kamionu, ale na silnici rád tráví čas i mimo pracovní dobu, je totiž zapáleným motorkářem. Bydlí ve čtvrti, kde má spoustu přátel, a stalo se tak pravidlem, že se u něj doma začali scházet. Postupem času u něj vznikl jakýsi klub, nebo spíš místo, kde se přátelé rádi zastaví na pivo. „Protože mám práci jistou jenom v létě, napadlo mě, že bych přes zimu mohl u nás doma otevřít hospodu se vším všudy. Na to jsem ale potřeboval živnostenský list. Moje manželka vyučuje na Odborném učilišti v Hradci Králové, kde se mohou vzdělávat i dospělí a v rámci projektu NSK2 získat osvědčení, tak jsem neváhal,“říká Radovan Šejvl.

Pan Šejvl se přihlásil na kurzy pod vedením Mgr. Ilony Hasenöhrlové, která pracuje jako metodik celoživotního vzdělávání a vzděláváním dospělých se dlouhodobě zabývá. Po absolvování kurzů postupně složil kvalifikační zkoušky Úklidové práce v ubytovacích zařízeních – pokojská, Výpomoc při přípravě pokrmů a Práce v ubytovacím zařízení. Aby toho nebylo málo, splnil na učilišti ještě závěrečnou zkoušku, díky které získal výuční list v oboru Stravovací a ubytovací služby, takže se nyní může prokazovat středoškolským vzděláním. Metodička celoživotního vzdělávání paní Hasenöhrlová dodává, že je to dobrá šance pro lidi, kteří mají z různých důvodů jen základní vzdělání a chtějí si jej doplnit.

Zkoušku zvládl s vyznamenáním

Pan Šejvl v restauraci pracoval už dříve a hodně věcí znal, přesto považuje absolvované vzdělávací programy za poměrně náročné. „Po dlouhé době jsem se vrátil zpátky do školy. Dostali jsme učebnice, prospekty, psali jsme si výpisky a musel jsem se učit. Nejtěžší pro mě bylo zvládnout kurzy časově a skloubit je s mojí prací, kde mám nepravidelnou pracovní dobu. Ale snažil jsem se nechybět, přece jen už to člověku nejde tak snadno do hlavy jako dřív,“popisuje své studijní dojmy s úsměvem. Pan Šejvl si chválil přístup učitelů, kteří se podle něj chovali profesionálně a byli na vzdělávání dospělých speciálně vyškoleni. Během kurzů probíhala i praxe v hotelu a v kuchařském studiu, které bylo na Odborném učilišti v Hradci Králové pro účely vzdělávání dospělých speciálně vybudováno. Účastníci si při praxi mohli vyzkoušet rozmanité činnosti od údržby hotelu až po vaření a degustaci.

 

Závěrečná zkouška panu Šejvlovi dopadla dobře, dokonce ji zvládl s vyznamenáním. Nyní má plány na zimu jasné. „Už tuto zimu bych u nás rád otevřel hospodu, těším se na to. Zatím k nám chodili jen známí, teď už bude otevřeno i pro veřejnost. Srazy s kamarády motorkáři ale u nás asi pořádat nebudu, přece jenom musím brát ohledy na sousedy,“uzavírá pan Šejvl se smíchem.

 

Centra celoživotního vzdělávání

Odborné učiliště v Hradci Králové patří do sítě speciálních škol a je jednou z největších svého druhu v České republice. Mimo široké nabídky oborů pro žáky středních škol je učiliště místem, kde se zaměřují na vzdělávání dospělých. Ředitel školy PaedDr. Libor Mojžíš klade důraz na soustavné školení lektorů v oblasti vzdělávání a usiluje o ověření nových vzdělávacích programů v praxi.