Škola a porcelánky ladí spolupráci

Některé porcelánky v Karlovarském kraji a Střední uměleckoprůmyslová škola (SUŠ) v Karlových Varech se s hejtmanem Martinem Havlem (ČSSD) domluvily na lepší spolupráci.

Týkat se má zejména větší propagace dobrých hospodářských výsledků porcelánek a jejich propojení se školou, která potřebuje absolventy konkrétních oborů. Zájem studentů o keramické obory je totiž už několik let nízký. „Hlásí se k nám málo žáků, máme v průměru devět dětí na ročník v učebním oboru výrobce a dekoratér keramiky, ale bývalo to i méně,“ uvedla ředitelka SUŠ v Karlových Varech Markéta Šlechtová. „Snažíme se obory propagovat, jezdíme na nábory do základních škol, účastníme se výstav středních škol, oblíbených Porcelánových slavností, zabýváme se doplňkovou činností. Navíc naši žáci mohou získat krajská stipendia a zaměstnavatelé o ně mají velký zájem,“ pokračovala ředitelka, která už před čtyřmi lety podepsala sektorovou dohodu keramických škol a firem, která už užší spolupráci s keramickým průmyslem přinesla. Přitom většina porcelánek v regionu hlásí, že se hospodářské výsledky zlepšují. „Generální ředitel společnosti G. Benedikt z Karlových Varů-Dvorů Pavel Janák seznámil hejtmana s tím, že se zakázky lépe získávají, a tudíž mohou porcelánky svým zaměstnancům nabídnout stabilní zázemí,“ uvedla Pavlíková, podle které hejtman na žádost Janáka přislíbil lepší propagaci porcelánek při marketinku regionu. „Pryč je doba, kdy si výrobci porcelánu stěžovali, že se jim nedaří a bude ještě hůř. Pro mě je zásadní, že výroba běží a že si shánějí nové zaměstnance. Proto rád podpořím obraz kraje jako regionu porcelánu, skla a lázeňství. Navíc vidím synergii školy a místních keramických firem, to je pro mě podstatné,“ uvedl Havel. Zástupci společností Thun 1794 z Nové Role a König-Porzellan Sokolov se shodli na tom, že z uměleckoprůmyslové školy odcházejí dobře připravení absolventi. „Přivítali nabídku ředitelky školy k účasti na podzimních výstavách středních škol, kde se mohou deváťákům a jejich rodičům prezentovat i místní firmy. Hejtman navíc vyzval obě strany, aby se vzájemně informovaly o výhledu potřebnosti absolventů v jednotlivých oborech,“ uvedla mluvčí kraje.

„Firmy by mohly signalizovat v určitém časovém horizontu poptávku po vybraných absolventech a škola by tomu přizpůsobila přijímání žáků, případně oborovou strukturu,“ upřesnil Havel, podle kterého by se setkání zástupců porcelánek a SUŠ mělo zopakovat zhruba za půl roku.

„Mou ambicí bylo především zprostředkovat kontakt školy s porcelánkami, na jejich žádost se budu snažit přispět k pozitivnímu obrazu keramického průmyslu s důrazem na perspektivu oboru,“ uzavřel hejtman.

zdroj: Právo


 

TIP: Registrujte se zdarma na www.vzdelavaniaprace.cz a podívejte se, co všechno obnáší profese dekoratéra keramiky. Možná vás zdobení keramických výrobků zaujme. Pak se s námi můžete vydat na cestu za lepší prací, aniž byste znovu usedli do školních lavic – najděte si pro sebe vhodný vzdělávací kurz a získejte osvědčení o profesní kvalifikaci.