Školství chce přilákat víc lidí z praxe, odbory proti

Učitelé jsou nedostatkové zboží a navíc spousta z těch současných brzy odejde do penze. Ministerstvo školství proto chystá novelu zákona, která má lidem bez vysokoškolského pedagogického vzdělání umožnit dát se na učitelskou dráhu, a to i na druhém stupni ZŠ. Odborům se to však nelíbí, protože by kvalita výuky mohla jít dolů.
Po čtyřech letech od zpřísnění podmínek se tedy opět uvolňuje prostor lidem, kteří chtějí učit, ale nejsou to profesionální kantoři s pedagogickou, psychologickou a didaktickou průpravou.

„Neučitelé“ si mohou vzdělání doplnit

„Návrh umožňuje řediteli školy na dobu nejvýše tří let uznat předpoklad odborné kvalifikace učitele jakéhokoli magisterského programu pro výuku všeobecně vzdělávacích předmětů na druhém stupni ZŠ a ve SŠ a dále odborníkům z praxe, pokud odpovídá charakteru vyučovaného předmětu,“ sdělila Právu mluvčí resortu Aneta Lednová.
Ředitelé by podle ní měli i prostředky na to, aby si tito „neučitelé“ mohli vzdělání během dvou let doplnit.

Plný úvazek

Lidé z praxe by navíc na středních školách mohli nově pracovat i na plný úvazek. Proti novele však brojí školské odbory, které si právě přísnější podmínky vynutily. „V současnosti mohou učit pouze na SŠ odborníci z praxe. Třeba ekonom může učit matematiku, a to za předpokladu, že si dodělá pedagogické minimum. Nedovedu si představit, že člověk ze zemědělské univerzity, specialista v oboru chovatel, by mohl jít učit na druhý stupeň češtinu,“ řekla Právu místopředsedkyně odborů Markéta Seidlová. Mezi všeobecné předměty se kromě češtiny a matematiky řadí také třeba fyzika nebo dějepis.
„Jsem češtinářka, a kdybych chtěla učit dějepis na 2. stupni, tak se budu učit, co v tom dějepise říct. Ale nikdo už mě nenaučí, jak to učit. Tím chceme zvýšit kvalitu vzdělávání?“ zdůraznila. „Zásadně s návrhem nesouhlasíme. Společně s Asociací děkanů pedagogických fakult jsme dvě připomínková místa, která podala rozpor. Ministr řekl, že se o tom bude ještě jednat,“ řekl Právu šéf odborů František Dobšík.

Tisíce si dodělávaly učitelské vzdělání

Ministerstvo zatím ale nemá k ruce ani přesnou analýzu, kolik učitelů by v blízké době mohlo chybět. Dotazníkové šetření bylo zahájeno minulý týden a výsledky by mohly být hotové koncem února. Nicméně je nesporné, že český učitelský sbor patří k nejstarším ve vyspělém světě. To, jak učitelé školy opouštějí za lepším, už Právo rovněž popsalo. A z pedagogických fakult mladí učitelé do škol velmi často ani nenastupují, protože se svým vzděláním mají širokou škálu uplatnění za méně náročných podmínek.

Poměrně razantní zvyšování kantorských platů z posledních let se na zájmu o vstup na pedagogické fakulty nebo přímo do škol ještě projevit nemohlo. A neutěšené situaci nepomohlo ani zpřísnění podmínek z roku 2015, kvůli čemuž pověsily kantořinu na hřebík stovky, možná tisíce vyučujících.

Pedagogické vzdělání se stalo pro výuku podmínkou z popudu odborů. Podle zákona měli neučitelé deset let čas si pedagogické vzdělání dodělat.

Zdroj:16. 01. 2019   Právo   Strana   1   Titulní strana   Jiří Mach

Náš tip: Registrujte se zdarma a získáte přístup k rozsáhlému a aktuálnímu přehledu příležitostí v oblasti práce a vzdělávání: nabídku volných míst, rekvalifikačních kurzů a zkoušek. Pokud chcete udržet krok s trendy na pracovním trhu, budete si potřebovat neustále doplňovat vzdělání ve svém oboru anebo případně svou profesi zcela změnit. S obojím vám může pomoci portál www.vzdelavaniaprace.cz.