Staňte se programátorem – snadno díky těmto 3 krokům

Práce v technologickém oboru bývá v současné době sázkou téměř na jistotu. Jednou ze základních pozic, jejíž rekvalifikace možná nepatří k těm nejjednodušším, ale rozhodně s velkým potenciálem, je obor Programátor. Programátorská práce je už nyní součástí téměř každé rozvíjející se firmy, ale i státního sektoru.

Nadprůměrný plat i speciální bonusy

Při analýze výdělků z roku 2020 se ukázalo, že průměrná mzda programátorů v soukromém sektoru byla 43 143 Kč s tím, že platy se obvykle pohybovaly v rozmezí od 23 131 Kč do 82 801 Kč. Nezaostávala ani státní správa, kde byl průměr platů 37 943 Kč a mzdy se pohybovaly v rozmezí od 28 682 Kč do 55 255 Kč. Obvyklými bonusy bývají kromě možnosti využívání služebního notebooku nejčastěji dny volna navíc, káva nebo jiné občerstvení na pracovišti, možnosti práce z domu a podobně. Jinými slovy – tato pozice nabízí velké možnosti především pro zaměstnance s rodinou – dávno už totiž neplatí, že jde o ryze mužskou pozici. Programování začíná oslovovat i stále větší množství žen – a to právě i díky možnosti work-life balance.

Co vlastně programátor dělá?

Ve zkratce – programátor navrhuje, vytváří a udržuje počítačové programy, aplikace a řešení. Na počátku tvorby jakéhokoliv zadání analyzuje a stanovuje potřeby, komunikuje s uživateli a zadavatelem. Hlavní gró práce potom spočívá v tvorbě, tedy programování aplikací, databází nebo operačních systémů, někdy mohou programátoři tvořit i webové stránky. V případě vzniklých problémů je na programátorovi, aby navrhl a vytvořil řešení. Programátor si vede dokumentaci, rozšiřuje si pravidelně odborné znalosti, aby byl schopný držet krok s rychlým rozvojem svého oboru.

Jak se stát programátorem?

V první řadě je potřeba zamyslet se nad tím, zda je to obor, který vás bude bavit a bude vyhovovat vašemu životnímu stylu. Plusy tohoto povolání jsou jednoznačně svoboda (především časová v momentě, kdy člověk pracuje jako OSVČ), možnost pracovat z domu, případně i z jiných míst, dobře skloubitelná práce s péčí o děti. Nevýhodou může být sedavý způsob práce, celodenní práce u počítače nebo tlak na výkon. V případě, že se pro toto povolání rozhodnete, máte za sebou první důležitý krok.

Druhým krokem je zajištění si vhodného rekvalifikačního nebo odborného kurzu k prohloubení znalostí. Pokud s programováním ještě žádné zkušenosti nemáte, je vhodné podívat se po základních rekvalifikačních kurzech. Ty nabízí úřady práce pro své uchazeče nebo i řada soukromých firem. V případě, že už o programování máte nějaké potuchy, můžete se obejít i bez kurzu. V takovém případě stačí složit rekvalifikační zkoušku u autorizované osoby – viz seznam ZDE.

Posledním úkolem je po úspěšně zvládnuté zkoušce se rozhodnout, zda člověk zůstane na volné noze nebo si najde v tomto oboru zaměstnání. V každém případě vám držíme palce.

Proč se stát webdesignerem?