Státnice z „psaní na stroji“ se vracejí

Možnost složit státní zkoušku z kdysi populární disciplíny – psaní na stroji – se vrací, byť v modernizované podobě. Zkoušku z psaní na klávesnici, zpracování textu na počítači, těsnopisu a stenotypistiky vymezuje vyhláška ministerstva školství, která v těchto dnech vstupuje v platnost. Očekává se zájem až pěti tisíc uchazečů – jak současných žáků obchodních akademií nebo gymnázií, tak absolventů, kteří státem garantovaný certifikát dosud získat nemohli nebo nechtěli.

Největší zájem se předpokládá o státní zkoušku z psaní na klávesnici a zpracování textu na počítači. „Zaměstnavatelé jsou na vysvědčení o složení této zkoušky zvyklí a vědí, že je pro ně zárukou kvality uchazeče,“ říká náměstkyně Renáta Drábová z Národního ústavu pro vzdělávání, který zkoušky zajišťuje. První zkoušky v dubnu

První zkoušky začnou v dubnu 2016 pod dozorem zkušebních komisařů přímo ve školách, které přihlásí alespoň 8 zájemců. Poplatek bude činit 600 až 750 korun v závislosti na zvoleném typu disciplíny a úrovně zkoušky. Požádat o přezkoušení mohou také individuální žadatelé.

Podrobné informace k realizaci zkoušek včetně vydané vyhlášky, zkušebního řádu a výše úplat za zkoušky budou uveřejněny na stránkách www.nuv.cz společně s formuláři předtisků a typovými úlohami se správným řešením do konce února 2016. Pět let byla pauza

Poslední zkoušky z grafických disciplín se uskutečnily v roce 2011. Absolvovalo je zhruba 4 500 osob, zejména žáků obchodních akademií, gymnázií nebo vyšších odborných škol s ekonomickým zaměřením, kde se grafické disciplíny nejčastěji vyučují.

zdroj: Novinky.cz a NUV


TIP: Chcete se zdokonalit ve svých dovednostech? Přemýšlíte o změně zaměstnání? Registrujte se na www.vzdelavaniaprace.cz – najdete zde širokou nabídku vzdělávacích kurzů, rekvalifikačních zkoušek a volných míst. Vydejte se s námi na cestu za lepší prací!