Stavařům chybí lidé. Zabraní jsou i vězni

Zedníků, instalatérů a dalších řemeslníků je stále méně. O výuční list není podle odborníků zájem a staří odchází do důchodu. Firmy z regionu tak přichází o část zakázek.

Jižní Morava – Prakticky se nám nedaří sehnat vůbec nikoho. Ani pomocníky, ani kvalifikované zedníky. Tahouni stavebních part odchází do důchodu a nejsme schopní je nahradit. Tak zní nářky šéfů stavebních firem z jihu Moravy.

Třeba jednatel znojemské stavební firmy S-A-S Stavby Ivo Svoboda hovoří o katastrofě. „Stavařině se sice daří, ale nezvládneme sehnat kvalifikované řemeslníky. V dobách největšího boomu jsme měli 150 lidí, dnes jen šedesát. Když dostaneme velkou zakázku, musím se spoléhat na to, že ji vyřeším subdodávkami jiných firem, které se ovšem také velmi těžko shání. Musíme jednat měsíce dopředu, abychom stavby zajistili,“ uvedl Svoboda.

Jeho firma sice spolupracuje s učilišti, potíže však můžou trvat. „Podle mě je to problém polistopadového vývoje ve školství. Všichni chtěli mít maturitu a ten, kdo se nikam nedostal, končil na učilišti u zedníků. Tento trend se dlouhodobě projevil. A než se to změní a lidi si uvědomí, že dobrý zedník si vydělá čtyřicet tisíc korun, bude to dlouho trvat,“ dodal Svoboda s tím, že šikovní řemeslníci mohli ze dne na den odejít za lepším do Rakouska.

Zdravé ruce do výkopů chybí nejen stavebním firmám, ale třeba archeologům.

 „Zajišťujeme záchranný výzkum v areálu znojemského pivovaru. Nemohu sehnat lidi. Byl jsem i ve věznici a tam mi řekli, že o vězně mají velký zájem firmy a že volné lidi nemají,“ konstatoval archeolog David Humpola. Tento fakt potvrdila mluvčí Věznice Znojmo Ludmila Lenikusová. „Zájem o zaměstnávání odsouzených je skutečně veliký,“ konstatovala Lenikusová.

Podobně jako na Znojemsku řeší potíže s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků stavební firmy všude na jihu Moravy. „Je to tak. Za poslední roky se neučí ani na odborných učilištích.

Většina rodičů žene své děti na střední školy, aniž by věděli, zda v praxi uspějí. V Hustopečích je pár lidí v oboru zedník, tesař žádný, instalatérů minimum,“ svěřil se třeba jednatel společnosti VHS Břeclav Josef Bendl.

Některé firmy využívají služeb cizinců třeba z Ukrajiny, jiné minimálně. „Kromě party lidí ze Slovenska cizince zatím nenajímáme,“ dodal Bendl s tím, že jeho firma dává práci 130 lidem. Ani na Hodonínsku není situace lepší. „Musíme se rozhodovat, jestli nějakou zakázku přijmeme, zda na ni máme lidi. Je těžké sehnat dobrého stavbyvedoucího, který musí znát legislativu, stavební postupy a umí vést lidi. A pochopitelně chybí i zkušení šikovní řemeslníci. Řešíme to tak, že se snažíme podporovat školy, abychom podchytili šikovné kluky, kteří tam jsou. Snažíme se je přivést k nám do firmy a motivovat je penězi,“ přiblížila Andrea Husáková z hodonínské společnosti Stavební firmy Plus.

Ředitel Úřadu práce ve Znojmě Emil Čopf vnímá nedostatek řemeslníků dlouhodobě. „Nechybí jen pracovníci ve stavebnictví, ale i ve strojírenství. Tyto profese se moc neučí, mladí lidé o ně prostě nemají zájem,“ zakončil Čopf.

5 dětí se přihlásilo letos na obor zedník na Střední škole technické Znojmo. Loni bylo zájemců 22, obor je nastavený na 24 učňů. Některé školy na jihu Moravy ho vůbec neotevřely.

Zdroj: Břeclavský deník – Dalibor Kurtiš

TIP: Registrujte se zdarma a získáte přístup k rozsáhlému a aktuálnímu přehledu příležitostí v oblasti práce a vzdělávání: nabídku volných míst, rekvalifikačních kurzů a zkoušek. Pokud chcete udržet krok s vývojem na pracovním trhu, budete si potřebovat neustále doplňovat vzdělání ve svém oboru anebo případně svou profesi zcela změnit. S obojím vám může pomoci portál www.vzdelavaniaprace.cz