STÁŽ – ideální způsob, jak zvýšit svou cenu na trhu práce

Když člověk nastoupí na střední školu, většinou ještě přesně netuší, kam chce v životě směřovat. Samozřejmě až na výjimky, které mají už od školky vysněné povolání a neúnavně si za ním jdou. Běžní smrtelníci však spíše vyberou obor, který jim připadá atraktivní, snaží se najít v čem jsou dobří, ale často je to metodou pokus omyl.

Když ale člověk studuje na vysoké škole, má už většinou jasno, jaké povolání chce přesně vykonávat, kde najde své uplatnění a někteří vědí přesně, do které firmy by chtěli po absolvování nastoupit. Není proto divu, že se vysokoškolští studenti snaží rozšířit své pracovní portfolio o zkušenosti, které se již blíží jejich vysněnému povolání a neberou již jakoukoliv práci či brigádu. Ideálním způsobem, jak zvýšit své šance při pozdějším hledání práce, je najít si stáž ve firmě či instituci, která zapadá do vaší představy o budoucím povolání.

Chcete držet krok s trendy na pracovním trhu? Sledujte blog.vzdelavaniaprace.cz. Potřebujete si neustále doplňovat vzdělání ve svém oboru, nebo chcete změnit svou profesi úplně? Pak navštivte portál www.vzdelavaniaprace.cz.  

Kde začít hledat?

stáž ve firměPokud již máte představu, co přesně byste chtěli po studiu dělat, v první řadě začněte hledat, které firmy a organizace tuto pozici nabízí. Ideálně zkuste webové vyhledávače zaměstnání. Pokud zde nějakou podobnou pozici najdete, neváhejte a potencionálního zaměstnavatele kontaktujte. Pokud nic takového nenajdete, zkuste jen projít firmy v okolí. A při hledání stáže nezapomeňte také na neziskové organizace, které možnost stáže nabízí.

Zaujala vás nějaká společnost? Líbí se vám její filozofie či záběr jejího působení? Podívejte se na jejich webové stránky a zkuste najít sekci „kariéra“ a uvidíte, zda někoho právě nehledají. Pokud ne, vůbec to nevadí, kontaktujte je se svou nabídkou sami.

V případě, že ještě nemáte jasnou představu o tom, co by vás zajímalo, zkuste hledat na vaší vysoké škole, ideálně přímo na katedře. Nabídky praxe či stáže bývají uvedeny na stránkách či vyvěšeny na nástěnkách. Můžete také kontaktovat studentský spolek, který může být s místními firmami již v pravidelném kontaktu a mohl by vám pomoci s tím, co hledáte.

Co nabízet a co žádat?

Zde je důležité si určit, zda jste na potenciální finanční odměně životně závislí či nikoliv. Praxe či stáže ve firmách nebývají příliš dobře placené, někdy nejsou hrazeny vůbec. Ať už oslovíte zaměstnavatele jakýmkoliv způsobem, je nutné mu předem vysvětlit, co od práce vlastně čekáte, napsat jaké jsou vaše časové možnosti a také jaké jsou vaše finanční požadavky.

Pokud firma na danou pozici nikoho nehledá, jak jsme psali výše, a vy ji přesto oslovíte, je dobré napsat, proč vás firma zaujala a především upozornit, že se vám jedná o praxi a že nečekáte žádné finanční ohodnocení. Věřte, že tohle se bude firmám těžko odmítat. A to, že začnete pracovat úplně bez platu, neznamená, že se k němu nikdy nedopracujete.

Také třeba budete moci využívat jiné firemní bonusy. V ideálním případě si vás firma „vychová“ a zaměstná vás hned, jak to bude možné. Berte to zkrátka jako investici sami do sebe, protože jestli je něco v životě opravdu k nezaplacení, tak to jsou právě zkušenosti.

Víte, že osvědčení o získání profesní kvalifikace potvrzuje, že dané profesi opravdu rozumíte? S osvědčení tak máte výrazně větší šanci, že při hledání práce uspějete! Navštivte www.narodnikvalifikace.cz a vyberte si profesní kvalifikaci.

Pozor: každý den píšete svůj životopis – na sociálních sítích