Strážník bez maturity? Místo se najde, ale jen pro některé

Konec roku je strašákem pro řadu městských policistů. Podle novely zákona z roku 2009 musí mít strážník městské policie maturitu. Policisté bez tohoto vzdělání tak měli zhruba sedm let na to, aby si vzdělání doplnili. Někteří do školních lavic usedli, jiní ne. Řada z nich si ale těžkou hlavu z novely nedělá. Práce u městské policie jim totiž zůstane. „Těch, kteří si měli doplnit vzdělání, bylo přes šest desítek. Z třinácti strážníků, kteří si své vzdělání nedoplnili, najdou někteří uplatnění na jiné civilní pozici. Pět naše řady opustí,“ spočítala Jana Pužmanová, mluvčí plzeňské městské policie.

Podobné je to i v jiných městech. Část strážníků musí své zaměstnání opustit a část najde uplatnění jinde. „Budou pracovat v administrativě nebo hlídat městské objekty či dopravní hřiště,“ popsal nové pozice Jakub Ghanem, mluvčí brněnských strážníků. Najdou se však i města, kde se strážníky bez maturity nepočítají už vůbec. „Domníváme se, že by to bylo neférové vůči těm, kteří si vzdělání doplnili, věnovali tak svůj čas, peníze, rodinný život tomu, aby zde mohli i nadále pracovat,“ uvedla Irena Seifertová, mluvčí pražské městské policie.

Novela myslela i na policejní mazáky, kteří bez maturity slouží už řadu let. „Ti dostanou výjimku. Stačí, aby splňovali dvě podmínky. V době vydání novely jim muselo být více než 45 let a museli mít za sebou minimálně tři úspěšně absolvované zkoušky z odborné způsobilosti,“ upřesnil Ghanem.

Strážníci se loni činili. Rozdali přes 700 tisíc pokut. Celkem v ulicích českých měst loni sloužilo 9536 strážníků.
• Nejvíc jich bylo v Praze (2268). Nejméně strážníků sloužilo loni na Vysočině (202).
• V řadách městské policie jsou také vysokoškolsky vzdělaní lidé. Takových loni bylo více než tisíc.
• Městští policisté musí být také fyzicky zdatní. Často se totiž dostávají do konfliktní situace.
• Loni bylo fyzicky napadeno skoro 400 strážníků.
• Loni městská policie odchytila více než 30 tisíc zvířat.
• Strážníci loni uložili přes 700 tisíc pokut v celkové výši přesahující 266 milionů korun.
• Nejvíce loni sloužilo strážníků ve věku 41 až 50 let. Takových bylo přes 3200. V řadách městské policie se našli i policisté přesahující věk 61 let – loni jejich počet činil osmdesát osm.

Bez maturity

700 – zhruba tolik strážníků nemá maturitu. Po Novém roce jich asi polovina ztratí práci. Ostatní, kteří u policie zůstanou, přijdou o část platu.

zdroj: Metro


TIP: Možná přemýšlíte o změně kvalifikace, protože vás již vaše stávající práce nebaví anebo nemůžete najít pracovní uplatnění. Na profesní změnu není nikdy pozdě! Registrujte se zdarma na www.vzdelavaniaprace.cz s zjistěte vše potřebné např. o profesní kvalifikaci strážný – o tom, jaké vzdělání si musíte doplnit, abyste získali potřebný státem uznávaný certifikát.