Strojírenské firmy se bojí zítřka, chybějí jim kvalifikovaní lidé

Sedmi z deseti českých strojírenských firem aktuálně chybějí kvalifikovaní pracovníci. Vyplývá to ze Studie českého strojírenství H2/2016 zpracované analytickou společností CEEC Research. Podniky nejvíce postrádají dělníky a odborné specialisty.

Za nejefektivnější způsob řešení pokládají ředitelé strojírenských společností spolupráci s odbornými školami a výchovu vlastních pracovníků. Přesto se tři čtvrtiny z nich obávají, že je tento problém bude v budoucnu limitovat v růstu.

V případě velkých firem pociťuje nedostatek kvalifikované pracovní síly dokonce osm podniků z deseti (79 procent).

„Nedostatek vhodných pracovníků ve strojírenském průmyslu je daný tím, že klesá zájem z řad studentů o průmyslové profese a řemesla. Řada studentů je má stále spojené s nižším finančním ohodnocením a rovněž je neláká manuální nebo fyzicky náročná práce. Přednost dávají kancelářím,“ říká jednatelka a personální ředitelka společnosti Amboseli Helena Koutová

Šéfové chybějí nejméně

Nejméně si strojírenské firmy stěžují na nedostatek vhodných pracovníků nejvyššího managementu (pouze necelá polovina respondentů).

„Ani úspěšné firmy nedokáží přes různé náborové kampaně obsadit požadovaný počet technicky zaměřených pracovníků.  Jedná se především o CNC operátory, seřizovače, mechaniky, elektrikáře, nástrojaře, kvalitáře, ale také vysokoškolsky vzdělané pracovníky v oblasti strojního inženýrství nebo procesní technologie,“ upozorňuje generální ředitel Koyo Bearings Česká republika Petr Novák.

Situace se podle něj nemění ani přes enormní snahu zaměstnavatelů problémy řešit. „Spolupracujeme se všemi školami v regionu, nabízíme stipendia, stáže, brigády a diplomové práce. Protože se situace nelepší, ale naopak zhoršuje, bereme dnes již kohokoliv, kdo má zájem a chce pracovat a složitě ho rekvalifikujeme a zaškolujeme. Problém, ale je, že lidé ochotní pracovat nejsou a tak již řešíme možnosti zaměstnávání vězňů či zaměstnávání cizinců,“ přibližuje vlastní zkušenost.

graf-ceec

Hráz budoucí prosperity?

Ačkoliv se strojírenské firmy pokoušejí o aktivní řešení, více než tři čtvrtiny z nich (77 procent) se obává, že nedostatek vhodných pracovníků bude limitem pro jejich budoucí růst.

„Nyní se naplňují dlouhodobé prognózy jednotlivých profesních svazů, že limitujícím faktorem dalšího růstu průmyslu bude nedostatek pracovníků, zejména v technických profesích. V našem případě se jedná o absolventy elektrotechnických a strojírenských fakult, ale i o absolventy středních a učňovských škol,“ shrnuje předseda představenstva Brisk Tábor Mojmír Čapka.

Podle Petra Pištěka, obchodního ředitele Bibby Financial Services, která zajišťuje provozní financování firem, se nedostatek vhodných pracovníků odráží v tom, že jejich klienti plánují jen mírný růst. „Omezeně investují do rozšíření výroby. Také oni se nicméně snaží situaci aktivně řešit zatraktivněním podmínek pro své zaměstnance a výchovou vlastních absolventů,“ uzavírá Pištěk.

Zdroj: www.businessinfo.cz


TIP: Registrujte se zdarma a získáte přístup k rozsáhlému a aktuálnímu přehledu příležitostí v oblasti práce a vzdělávání: nabídku volných míst, rekvalifikačních kurzů a zkoušek. Pokud chcete udržet krok s vývojem na pracovním trhu, budete si potřebovat neustále doplňovat vzdělání ve svém oboru anebo případně svou profesi zcela změnit. S obojím vám může pomoci portál www.vzdelavaniaprace.cz