Studené pokrmy, co zahřejí u srdce

Střední škola zemědělství a služeb v Městě Albrechticích je umístěna v historické budově bývalého loveckého zámečku, má však moderního ducha. Škola se může pochlubit stálým zájmem uchazečů o vzdělání a naplněnou kapacitou. Díky přetrvávajícímu zájmu o studium na této škole, modernímu vybavení, bohaté nabídce vzdělávání žáků i dospělých, možnosti zahraniční praxe i nadstandardnímu sportovnímu zázemí je škola fungujícím centrem vzdělávání, které si zaslouží pozornost veřejnosti.

Získat výuční list může i dospělý

V rámci celoživotního vzdělávání nabízí škola zájemcům z řad dospělých, kteří z nějakých důvodů zatím nedosáhli na výuční list, absolvování tzv. profesních kvalifikací. Do projektu je škola zapojena již řadu let a může se pochlubit dvanácti vyučenými absolventy z řad dospělých, pro které se stalo získání výučního listu vstupenkou na trh práce.

První pilotovaný projekt Střední školy zemědělství a služeb v Městě Albrechticích byla Příprava pokrmů studené kuchyně. Hned první kurz měl výbornou odezvu. Účastníci byli nadšeni novinkami, které se dozvěděli o pokrmech studené kuchyně, hlavně praktické „vychytávky“ a finty, které pro ně byly nové, se setkaly s úžasem. Mezi širokou veřejnost se začaly šířit zvěsti o „tom kurzu na zemědělce“, které shodně vypovídaly o tom, jak se povedl. Tyto události se promítly ve zpětné vazbě směrem k lektorům a ti získali motivaci pro další práci.

Následovaly další pilotáže z gastronomie – Příprava pokrmů teplé kuchyně, Příprava zákusků, Výpomoc při přípravě pokrmů. A ejhle, najednou už nebyl problém s naplněním kurzu, zájemců bylo dost a dost!

Najděte si kurz, který vás zajímá a získejte novou kvalifikaci

Kurz Výpomoc při přípravě pokrmů absolvovala i paní Vlasta. O kurzu se dověděla přímo ve škole, neváhala ani okamžik a hned se přihlásila. Sama o sobě říká, že příroda k ní byla nespravedlivá a nenadělila jí do vínku manuální zručnost. Vlasta je ale velká bojovnice, co jí nebylo shůry dáno, vynahrazuje pílí a vytrvalostí.

V současné době hrdinka tohoto příběhu pracuje jako učitelka odborných předmětů oboru Cukrář. Svoji práci má ráda, ale zcela bezezbytku ji nenaplňuje. Jejím snem je vykonávat práci mistrové odborné výchovy v gastronomických oborech, to znamená i kuchařů a číšníků. Svou další budoucnost vidí hlavně v praktickém vyučování. Copak s cukrařinou, s tou si hravě poradí, její dorty berou dech svou propracovaností a nápady, horší je to s prací v kuchyni, které se Vlasta bála a přistupovala k ní s nedůvěrou.

Mohlo by vás zajímat: Vytvořte si životopis zdarma a on-line i s dodatkem k osvědčení o získání profesní kvalifikace

Na kurzech si lze spoustu činností prakticky vyzkoušet

Od kurzu očekávala získání potřebné zručnosti a sebedůvěry. Kurz byl časově velmi náročný a vzhledem k tomu, že Vlasta má dvě nezletilé děti, vyvstal tu problém s jejich hlídáním v odpoledních hodinách a v sobotu, kdy kurz probíhal. Naštěstí má Vlasta dobré rodinné zázemí, takže se „hlídací směny“ podařilo rozdělit mezi manžela a babičky. Nádhernou perličkou, která velmi potěšila lektorku kurzu, bylo, když se Vlasta na jedno odpoledne omlouvala, že opravdu nemá hlídání, protože manžel má v plánu posilovnu a babičky nemohou. Jaké bylo překvapení, když Vlasta na kurz dorazila a s úsměvem zvěstovala, že poté, co manželovi připravila šunkové závitky v rosolu, které se v kurzu naučila, odřekl svou posilovnu a Vlastu doslova vyhnal, ať jde získávat další zkušenosti.

Počátek kurzu absolvovala nejistě, se značnou nervozitou, postupem času ale získávala sebedůvěru a s úžasem zjišťovala, kolik dovedností z práce cukráře se dá využít i v kuchyni. Její nadšení bylo nakažlivé a každý pokrok, který zaznamenala, dávala jasně najevo. Své osvědčení po absolvování kurzu si náležitě hýčkala a lektorky byly při pohledu na ni a její nadšené oči dojaté.

S osvědčením, že svou práci opravdu dobře umíte, máte výrazně větší pracovní možnosti

Vlasta nelenila a hned se zajímala o možnosti nechat se přeřadit do praktického vyučování. Její přihláška byla ředitelkou školy přijata, jen jí bylo doporučeno rozšířit své vzdělání v gastronomii o výuční list. A Vlasta souhlasila. Už se totiž nebojí a ví, že vyučení v oboru kuchař – číšník zvládne.

V současné době se škola chystá pilotovat další z kurzů, jedná se kurz Příprava pokrmů rychlého občerstvení. A schválně, hádejte, kdo byl prvním přihlášeným? Samozřejmě Vlasta! Fantastická zpětná vazba! Navíc není jediným účastníkem minulých kurzů, který do toho jde znovu, takže s naplněním stavu určitě nebudou problémy.

zdroj: UNIV 3


TIP: Baví vás vaření a zvažujete, že byste se jídlem začali „živit“ i jako profesionální kuchaři? Na www.vzdelavaniaprace.cz najdete širokou nabídku volných míst a rekvalifikačních kurzů k profesi kuchař.