Studenti v Praze představují své fiktivní firmy

Markéta POSPÍŠILOVÁ, moderátorka

——————–
Představit podnikatelský záměr, obchodovat a vést společnost jako v reálném světě, to musí zvládnout studenti středních škol na Veletrhu fiktivních firem v pražských Holešovicích. Do akce se zapojily školy z 10 států světa.
Kristýna SVOBODOVÁ, redaktorka
——————–
Na výstavišti v pražských Holešovicích probíhá Veletrh fiktivních firem, které založili a sami prezentují studenti středních škol. Cílem akce, kterou pořádá Národní ústav pro vzdělávání, je vyzkoušet si podnikání a vedení firmy v praxi.
Lukáš HULA, vedoucí Centra fiktivních firem NÚV
——————–
Žáci si zakládají fiktivní firmu podle legislativy České republiky, platí zdravotní sociální, mají zaměstnance, platí daně, platí veškeré faktury mezi sebou. Získávají reálné zkušenosti, ale fiktivními jsou peníze a zboží, to je jen na papíře.
Mariana ČAPKOVÁ, předsedkyně Výboru pro výchovu a vzdělávání ZHMP
——————–
Žáci mají šanci si vyzkoušet nejen běh klasické české firmy, ale vlastně i mezinárodní transakce, mezinárodní obchodování a navazování mezinárodních obchodních styků, což je v současné době k nezaplacení.
Kristýna SVOBODOVÁ, redaktorka
——————–
120 fiktivních firem z 10 zemí světa tady mezi sebou nejen obchoduje, ale také spolu soutěží a to o nejlepší stánek, katalog, ale především o samotnou prezentaci firmy.

Lukáš HULA, vedoucí Centra fiktivních firem NÚV
——————–
Tam jsme se dívali na to, jaká je kvalita přenášené informace, jestli tam jsou náležitosti, které by měly být, třeba kontakty, nabídka zboží a podobně.
Kristýna SVOBODOVÁ, redaktorka
——————–
Zaměření jednotlivých firem je různorodé. Studenti vytvořili podniky, které se zaměřují na módu, cestovní kanceláře, cukrárny nebo třeba banky. Každou z nich přitom tvoří až patnáctičlenné týmy. Napříč předešlými ročníky se jedna z nejúspěšnějších fiktivních firem zabývá prodejem králíkáren, jejím ředitelem je student Střední školy živnostenské v Sokolově.
Jan PIVNIČKA, ředitel fiktivní firmy Adriana Bártlová Králíci
——————–
Začínali jsme původně z výrobu králíkáren, byli jsme teda vlastně truhlárna a potom na základě zájmu těch zákazníků jsme do toho šli a vzali jsme tam králíky. A teď, co jsem to převzal od tohohle roku, tak jsme zavedli, že tam máme krmiva, chovnou stanici, prodáváme i ty králíkárny, do toho klece, všechno, aby to měl ten zákazník všechno na jednom místě.
Kristýna SVOBODOVÁ, redaktorka
——————–
Vedle vedení a prezentace firem se žáci mají naučit také třeba čelit nedostatku zakázek nebo se vypořádat s tím, co firmám nařizuje zákon. Pro potřeby fiktivního obchodování pak byly pro tento veletrh vyrobeny také speciální bankovky. Samotný veletrh potrvá do 22. března.

Zdroj: 21. 03. 2019 18:00    TV Praha     Zpráva

Náš tip: Registrujte se zdarma a získáte přístup k rozsáhlému a aktuálnímu přehledu příležitostí v oblasti práce a vzdělávání: nabídku volných míst, rekvalifikačních kurzů a zkoušek. Pokud chcete udržet krok s trendy na pracovním trhu, budete si potřebovat neustále doplňovat vzdělání ve svém oboru anebo případně svou profesi zcela změnit. S obojím vám může pomoci portál www.vzdelavaniaprace.cz.