Třicet studentů se pyšní titulem Mladý řemeslník 2016. Ocenění má povzbudit zájem o řemesla

Třicet žáků a učňů získalo v úterý v sídle Senátu titul Mladý řemeslník roku 2016. Cílem soutěže, do které studenty přihlásilo jedenáct soukromých odborných středních škol, je povzbudit zájem mladých lidí o řemesla. Žáci musí kromě dobrých školních výsledků projevit i zájem a zápal pro svůj obor.

Porota vybrala z padesáti nominovaných třicet nejlepších studentů od technických až po umělecké směry.

Patří mezi ně i nástrojařka Eva Rousková ze střední školy v Dobrušce. „Člověk vidí svoji práci, co dělá a vidí výsledek, jak to dopadne,“ popsala, co se jí na jejím oboru líbí.

Ocenění Mladý řemeslník 2016 dostalo třicet studentů odborných škol. Co je na jejich oboru baví, se ptala Jitka Hanžlová

„Když to člověka baví, tak to není těžké,“ řekl její spolužák Stanislav Drašnar. „Musí na to mít nějaké vlohy – šikovnost je tam taky zajisté zapotřebí, aby to k něčemu vypadalo. Mě to baví, protože jsem k tomu byl veden odmala od táty,“ dodal.

Dalším vybraným je Dominik Koďousek z Liberce, který vystudoval obor řezbář a truhlář. „Bavila mě celkově práce se dřevem a vytvářet z něho různé ornamenty – kytky, obličeje. Už dříve, než jsem šel do školy, jsem si vyráběl blbůstky ze dřeva, takže to mě lákalo,“ sdělil.

Soutěže se zúčastnil i Vladyslav Ryjanský. Studuje na střední gastronomické škole v Bráníku a bude cukrář. „Tento obor se pořád nějak rozvíjí, pořád jsou nové trendy, něco nového se objevuje. To je ta moje touha – pořád získávat nové informace,“ vysvětlil.

Že chce být cukrářem, si uvědomil brzo. „Asi nějak ve 12 letech jsem chtěl ochutnat nejrůznější sladkosti, tak mi nic jiného nezbylo, než je sám začít dělat,“ popsal.

Mezi oceněnými učni byli třeba také karosáři, automechanici, parketář, kosmetičky nebo návrhářky oděvů. Všichni s nadšením a šikovností pro svoji práci.

 

Zdroj: www.rozhlas.cz


TIP: Registrujte se zdarma a získáte přístup k rozsáhlému a aktuálnímu přehledu příležitostí v oblasti práce a vzdělávání: nabídku volných míst, rekvalifikačních kurzů a zkoušek. Pokud chcete udržet krok s vývojem na pracovním trhu, budete si potřebovat neustále doplňovat vzdělání ve svém oboru anebo případně svou profesi zcela změnit. S obojím vám může pomoci portál www.vzdelavaniaprace.cz