Vysokoškoláci nemají problém s uplatněním

Zájem o vysokoškoláky na trhu práce vzrůstá. Ukázal to průzkum Masarykovy univerzity, který si škola pravidelně zpracovává.

Potíže s hledáním zaměstnání nemají ani absolventi dalších vysokých škol, například brněnského Vysokého učení technického nebo Mendelovy univerzity.
Nedostatek kvalitních odborníků je bolavou patou české ekonomiky. Její růst loni zpomalil z předloňských 4,5 na tři procenta hrubého domácího produktu. Česká ekonomika rostla v rámci střední Evropy nejpomaleji. Podle odborníků je jedním z hlavních důvodů to, že firmy dlouhodobě nemohou sehnat kvalifikované zaměstnance.

Velká poptávka po ajťácích

Z průzkumu Masarykovy univerzity mimo jiné vyplývá, že loni mělo již 64 procent jejich studentů v době státnic zajištěno zaměstnání.

To v roce 2012 měla těsně před ukončením studia tyto záležitosti pořešeny jen polovina posluchačů. Nejde jen o to, že firmy hledají mladé a perspektivní zaměstnance se vzděláním. Výsledkem příznivého vývoje je také to, že přibývá mladých lidí, kteří pracují při studiu. Více než osmi z desíti absolventů univerzity se daří najít uplatnění ve vystudovaném oboru.

Hrubá nástupní mzda čerstvých absolventů magisterského studia meziročně stoupla o patnáct procent na 32 400 korun. Na nejvyšší nástupní plat dosáhnou informatici (přibližně 46 300 korun), nejméně mají nastupující učitelé (přibližně 26 800 korun).

O obrovské poptávce po informaticích vědí na Vysokém učení technickém. Někteří posluchači po ukončení bakalářského studia ani nepokračují v navazujícím studiu, protože odcházejí za velmi slušnými výdělky do zaměstnání.

Do tří měsíců po ukončení studia si najde práci přes 90 procent jejich absolventů a do půl roku ji mají v podstatě všichni. Velká poptávka je nejen po informaticích, ale i po strojařích, elektrotechnicích nebo chemicích. Z Mendelovy univerzity, kde značnou část absolventů tvoří odborníci pro zemědělství a lesní hospodaření, našlo hned po studiu zaměstnání 97 procent všech absolventů.

Kampaň proti neúspěšnosti

V řeči čísel to znamená, že z celkového počtu 2768 absolventů bylo loni v září v evidenci úřadu práce pouze 84 čerstvých absolventů školy, což je výrazně méně než v předchozích letech. Počet čerstvých absolventů v evidenci úřadu práce tak za poslední tři roky klesl o více než dvě třetiny.

V žádném případě to ale neznamená, že vystudovat vysokou školu v Česku lze vždy naprosto hladce. Naopak. Zhruba čtyřicet procent těch, kteří jsou přijati do prvních ročníků, vysokou nedostudují. Vysoký odpad je například na brněnské technice, kde v prvním ročníku bakalářského studia v průměru skončí téměř 38 procent studentů. V minulosti byla tato neúspěšnost ještě vyšší. Škola se snaží situaci zlepšit i svojí novou kampaní. Vtipným videem středoškoláky upozorňuje, že se jim sice všichni pokusí na vysoké vyjít vstříc, bez nasazení, tedy poctivého učení a také zodpovědného přístupu k plnění svých povinností, však nemusí uspět.

Zdroj:  21. 02. 2019    Právo    Strana 11    Jižní Morava – Vysočina    Vladimír Klepáč

Náš tip: Registrujte se zdarma a získáte přístup k rozsáhlému a aktuálnímu přehledu příležitostí v oblasti práce a vzdělávání: nabídku volných míst, rekvalifikačních kurzů a zkoušek. Pokud chcete udržet krok s trendy na pracovním trhu, budete si potřebovat neustále doplňovat vzdělání ve svém oboru anebo případně svou profesi zcela změnit. S obojím vám může pomoci portál www.vzdelavaniaprace.cz.