Vystupte ze své komfortní zóny a změňte svůj osobní i profesní život

Pro člověka je přirozené preferovat pohodlí. To často platí i při volbě zaměstnání: místo toho, aby se ucházel o lépe placenou, ale náročnější pozici, spokojí se s hůře ohodnocenou a méně zábavnou prací, u které není třeba dalšího vzdělávání nebo speciální přípravy. Vystoupení z komfortní zóny se však vyplácí, a to nejen v profesním životě.

Co je to komfortní zóna?

Komfortní zóna je kombinací zajetých návyků, postupů a stereotypů, ve kterých je vám zkrátka dobře. Není na ní nic špatného, naopak posiluje pocit bezpečí, který je v životě potřebný. Pravdou ale zůstává, že kroky, které přinášejí výraznou změnu, se většinou odehrávají mimo komfortní zónu a často s sebou nesou méně příjemné pocity: strach z neznámého, obavu ze selhání nebo neúspěchu. Jenže strach je přirozenou a nedílnou součástí růstu. Na oplátku však získáte novou zkušenost a z každé výzvy vyjdete o něco silnější.

komfortní zóna

Jak vystoupit z komfortní zóny

Hranice vymezující komfortní zónu se u každého člověka liší. Pro někoho je to vystupování před cizími lidmi, zatímco pro introverta může být vystoupením z bezpečného prostředí pouhé zvednutí telefonu. Neklaďte si proto příliš vysoké cíle a zohledněte svoje nastavení. Můžete si nakreslit kruh, do kterého napíšete, co představuje vaši komfortní zónu a co konkrétně je mimo ni. Následně si můžete rozebrat, proč se věcí mimo kruh obáváte. Bojíte se mluvit před lidmi, protože se vám nelíbí váš hlas, kvůli špatné zkušenosti z minula, nebo se obáváte, že se vám posluchači vysmějí?

Mohlo by vás zajímat: Hledáte nové zaměstnání a máte vůdčí schopnosti? Staňte se manažerem prodeje

Pokud dokonale rozumíte svému strachu, můžete se mu zkusit postavit. Například tím, že budete cíleně vyhledávat vám nepříjemné situace: vezmete si slovo před celou kanceláří, oslovíte neznámého člověka na ulici, konečně vyřešíte nepříjemný rozhovor. I kdyby celá situace dopadla fiaskem, může vás těšit pocit, že šlo o vaši iniciativu. A navíc: neúspěch je největším učitelem.

Postupujte malými krůčky. Jakmile se z komfortní zóny vyřítíte divokým tempem, pravděpodobně se brzy vrátíte zpět a budete si pomyslně lízat utržené rány. Buďte k sobě upřímní a nevymlouvejte se: místo toho, abyste sami sobě namlouvali, že nemáte na obávanou činnost čas, raději si přiznejte, že se bojíte do ní pustit. Lépe se tak připravíte na její vykonání v budoucnu.

Získejte výhody ve svém zaměstnání nebo si najděte nové

Vystoupení z komfortní zóny může pomoci vašemu osobnímu, ale také profesnímu rozvoji. Překonejte své obavy a ucházejte se o pracovní pozici vašeho srdce bez strachu z neúspěchu, najděte odvahu konečně požádat o povýšení nebo zvýšení platu, přestaňte se bát selhání a přihlaste se na kurzy, které vám pomohou s jazyky nebo zvládáním Excelu. Nebaví vás vaše profese, ale bojíte se odejít z teplého místečka do nejistoty? Můžete absolvovat kurz a získat osvědčení o profesní kvalifikaci, které vás posune o krůček blíže k vysněnému povolání.

Jaká je vaše konkurenční výhoda? A proč je dobré ji znát?