Vzdělávací kurz, rekvalifikační kurz nebo zkouška z profesní kvalifikace?

Vzdělávací nabídka je v dnešní době opravdu pestrá a někdy se v ní člověk může ztrácet. Je lepší se přihlásit na vzdělávací kurz či rekvalifikační kurz? Nebo je pro vás nejvhodnější získání profesní kvalifikace? Zjistěte, co který kurz obnáší a který je vhodný právě pro vás.

Vzdělávací kurz

Každá profese se vyvíjí, a proto je důležité rozšiřovat si obzory. Dobrým pomocníkem pro získání nových znalostí a dovedností může být literatura, odborné články nebo vzdělávací kurzy.

 • Vzdělávací kurzy mohou nabízet různé organizace, v různém časovém rozsahu a s různými obsahy a tématy.
 • Tyto kurzy se mohou zaměřovat na konkrétní téma více specificky, nebo naopak probírat více témat najednou.
 • V rámci vzdělávacího kurzu neděláte závěrečnou zkoušku, po absolvování kurzu obdržíte osvědčení potvrzující účast na kurzu.
 • Tyto kurzy nehradí úřad práce.

Rekvalifikace a rekvalifikační kurz

Přemýšlíte-li spíše o rozšíření vaší kvalifikace, nebo úplné změně profese, v tomto případě se vás bude týkat rekvalifikace. Rekvalifikace je cesta k „získání nové kvalifikace nebo ke zvýšení, rozšíření či prohloubení již dosažené kvalifikace. Pomocí rekvalifikace je možné si také kvalifikaci udržovat nebo obnovovat.“ (Úřad práce ČR)

Do rekvalifikačního kurzu se můžete přihlásit také pokud jste uchazeč o nové zaměstnání, zaměstnanec, který si potřebuje obnovit či zvýšit kvalifikaci, jste na rodičovské dovolené a plánujete návrat do zaměstnání nebo jste absolvent hledající uplatnění.

 • V rámci rekvalifikačního kurzu získáte teoretické znalosti a praktické dovednosti pro konkrétní činnost a oblast činností.
 • Rekvalifikační kurzy nabízejí organizace a instituce s platnou akreditací Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy nebo Ministerstva práce a sociálních věcí.
 • V nabídce rekvalifikačních kurzů najdete programy:
  • k získání plné kvalifikace k výkonu konkrétní pracovní činnosti
  • k získání konkrétních pracovních dovedností
  • vedoucí k profesním kvalifikacím v NSK dle zákona č. 179/2006 Sb.
 • Rekvalifikační kurz je zakončen zkouškou a po jejím úspěšném absolvování jako účastník obdržíte Osvědčení o rekvalifikaci s celostátní platností, které má neomezenou platnost.
 • Rekvalifikační kurzy v některých případech vám může uhradit také úřad práce.

Zajímá vás, jaké jsou možnosti financování rekvalifikace? Přečtěte si článek Možnosti financování zkoušky z profesní kvalifikace.

Rekvalifikace a profesní kvalifikace

Rekvalifikace jsou propojeny s Národní soustavou kvalifikací. Účastníci kurzů tak mají možnost získat v rámci rekvalifikačního kurzu profesní kvalifikaci nebo po jejím absolvování jsou připraveni na zkoušku z profesní kvalifikace dle zákona č. 179/2006 Sb. (popř. úplnou profesní kvalifikaci).

Profesní kvalifikaci můžete získat i bez kurzu. Máte-li všechny potřebné znalosti a dovednosti dle kvalifikačního standardu konkrétní profesní kvalifikace, pak stačí se přihlásit na zkoušku u autorizované osoby. Po úspěšném absolvování zkoušky obdržíte „osvědčení o získání profesní kvalifikace“.

Mohlo by vás zajímat: Daří se vám pěstovat ovoce? Nenechávejte si svůj talent pro sebe a staňte se ovocnářem

Kde najít rekvalifikační kurzy?

Rekvalifikační kurzy pořádají různé organizace napříč Českou republikou. Při hledání vhodného rekvalifikačního kurzu si vždy zkontrolujte platnost akreditace kurzu a obsah kurzu, zda odpovídá vašim představám. Po uhrazení kurzu byste měli obdržet potvrzení o zaplacení kurzovného a smlouvu o poskytnutém vzdělávání. A po úspěšném absolvování rekvalifikačního programu získáte „Osvědčení o rekvalifikaci“, které nezapomeňte uvést do vašeho životopisu a předložit jej na pracovním pohovoru.

Změna profese? Dnes už běžná věc!