Z ženy bez práce se může stát chůva k pohledání

PRAHA – Mají spoustu zkušeností a stále ještě dost energie na malé dítě. A je o ně větší zájem než o mladší ženy. Řeč je o zkušených ženách v roli chůvy. Poptávka po nich je v Praze čím dál větší.

„Mnoho rodičů upřednostní starší paní před mladou chůvou, která sice s dítětem bez problému vyleze na skluzavku, ale nemá tolik zkušeností,“ říká Dana Zichová, projektová manažerka Zdravotnického zařízení v Praze 4. Příspěvková organizace čtvrté městské části nabízí hlídání dětí a provozuje také sedm dětských skupin pro děti od jednoho roku do tří let. Kromě toho pravidelně organizuje bezplatné kurzy s názvem Chůva pro děti do zahájení povinné školní docházky. Zatímco dříve byly určené ženám na mateřské dovolené, kurz pro letošní a příští rok zařízení vypsalo pro ženy od 55 do 64 let.

Tedy pro ty, které jsou ve věku neatraktivním pro zaměstnavatele – těsně před odchodem do důchodu, a hůře si proto hledají práci. Že jsou ve složité situaci, potvrzují i zkušenosti pražského úřadu práce. „Bohužel je to celorepublikový problém. V tomto věku už je navíc úplně jedno, jaké mají ženy vzdělání. V horší pozici jsou všechny. Komunikujeme se zaměstnavateli, aby je více přijímali, ale je to běh na dlouhou trať,“ řekla zaměstnankyně úřadu, která si nepřála uvést své jméno. Loni v prosinci o práci v Praze žádalo ve zmíněné věkové kategorii 2 592 žen. S tím, jak se míra nezaměstnanosti v poslední době snižuje, klesá i počet žen bez práce. Zatímco v únoru loňského roku jich v metropoli bylo přes devatenácti tisíc, v prosinci už práci hledalo necelých šestnáct tisíc žen.

Nevěří si a bojí se změny

Podle Zichové starším ženám často chybí odvaha a sebevědomí. „Jsou třeba dlouho bez práce a už si nevěří nebo se bojí zkusit něco nového. Proto budeme mít v hodinách i motivačního psychologa,“ popisuje Zichová. Čtyřměsíční kurz, který má kapacitu pro třicet žen – patnáct letos a patnáct příští rok – začne v březnu a zařízení vyjde na dva miliony. Ty poskytne Evropský sociální fond v rámci Operačního programu Zaměstnanost. Momentálně probíhá první síto uchazeček. Volají jich desítky.

„Sítě jsme rozhodili minulý týden a od té doby jsme měli přes čtyřicet hovorů. Nezaměstnanost starších žen je velký problém. Ozvala se i paní po padesátce, a dokonce i jedna, které je 67 let. Ani jedna však bohužel nepatří do určené věkové kategorie,“ popisuje metodička vzdělávání Iva Mikšů, která má kurz na starosti.

Dodává, že velká část zájemkyň nedočetla seznam podmínek pro přijetí do kurzu až do konce, a volala tak zbytečně. Budoucí chůvy totiž musí mít alespoň základní školu, čistý trestní rejstřík a nesmějí mít žádnou logopedickou vadu ani žádné závažné onemocnění nebo psychickou poruchu. „Spousta komerčních společností dnes pořádá rekvalifikační kurzy včetně těch pro chůvy, ale my si myslíme, že péče o dítě je tak specifická a zodpovědná věc, že by nad tím měla být kontrola a kurzy by měly dělat organizace, které jsou s jejich účastníky ve styku i po jejich ukončení,“ míní Zichová. Účastnice absolvují osmdesát hodin teorie péče o dítě s důrazem na první pomoc a od dubna i osmdesát hodin praxe v dětských skupinách a mateřských školách Kotorská, Sedlčanská či Němčická v Praze 4. Pokud v létě úspěšně složí zkoušku, získají certifikát a stanou se z nich kvalifikované chůvy podle národní soustavy kvalifikací a kromě nabytých vědomostí a diplomu by jim kurz měl zajistit i konkrétní místo.

„Letos poprvé budeme mít v týmu i pracovního poradce, který ženám pomůže uplatnit se na trhu práce. O chůvy je velký zájem. Personál bude potřeba nejen v dětských skupinách, ale také v mikrojeslích a žádá si je i čím dál více rodičů na individuální hlídání,“ připomíná Zichová s tím, že zájem mají i ředitelky mateřských škol.

Z ekonomek chůvami

Rekvalifikační kurzy pro budoucí chůvy pořádá zdravotnické zařízení od roku 2013 a zatím jimi prošlo šedesát žen. Muž se do nich nepřihlásil ani jeden. Letošní nabídka už je proto jen pro ženy.

Mnoha minulým účastnicím se po kurzu údajně změnil život. „Ženy na mateřské dovolené do něj intuitivně šly, protože cítily, že chtějí být s dětmi. Jako by se jim po porodu otevřelo srdce. Spousta z nich také po kurzu změnila profesi. Z ekonomek a kuchařek se staly profesionální chůvy,“ vypráví Zichová s tím, že u nové profese vydržela více než polovina účastnic kurzu. Další pokračovaly v mateřské, vrátily se do práce nebo otěhotněly.

Fakta – Ženy bez práce

* K 31. prosinci 2016 evidovaly úřady práce v Praze 30 179 nezaměstnaných, z toho 15 882 žen, přičemž 9 536 z nich bylo v evidenci déle než pět měsíců. * Průměrné uchazečce bylo 41,5 roku. Nejvíce žen, 2 346, bylo ve věku 35 až 39 let. V kategorii 55 až 64 let žádalo o práci 2 592 žen. * Nejvíce o práci žádaly ženy s maturitou ze střední odborné školy – 4 158 žen. Výuční list mělo 3 481 žen, základní školu 3 154 žen a vysokoškolský diplom 2 923 žen.

Zdroj: Mladá fronta DNES Strana 14    Praha Kateřina Havlická   23.1.2017

TIP: Registrujte se zdarma a získáte přístup k rozsáhlému a aktuálnímu přehledu příležitostí v oblasti práce a vzdělávání: nabídku volných míst, rekvalifikačních kurzů a zkoušek. Pokud chcete udržet krok s vývojem na pracovním trhu, budete si potřebovat neustále doplňovat vzdělání ve svém oboru anebo případně svou profesi zcela změnit. S obojím vám může pomoci portál www.vzdelavaniaprace.cz