Začínáte s podnikáním nebo ve své profesi stagnujete? Najděte si mentora

Příliš nezáleží na tom, jestli jste v podnikání nováčkem, na pracovním trhu působíte už řadu let nebo jste teprve dokončili školu. Ve všech případech se můžete dostat do situace, kdy nevíte, jak dál. Jaký krok udělat, jakým směrem se vydat, na co se zaměřit a co nechat být. Potřebujete celou situaci probrat s někým starším, zkušenějším, s někým, kdo má nadhled a vyzná se ve vašem oboru? Pak jste mentee, který hledá svého mentora.

Nechte si poradit

Kvalitní mentor může udělat s vaším podnikáním i kariérou divy. Na základě svých zkušeností a dovedností zhodnotí situaci ze všech úhlů, nabídne vám možné alternativy a společně dospějete k nejlepšímu řešení. Důležité je, aby se jednalo o člověka, který vám bude lidsky vyhovovat. K úspěšné spolupráci je totiž třeba oboustranné důvěry.

Mohlo by vás také zajímat: Využijte mentoring k rozvoji svých zaměstnanců

Kde ale takového člověka hledat? Internet je plný nabídek na podobné služby, při výběru ale dejte na svou intuici i dostupné reference. Soustřeďte se i na konkrétní zaměření vybrané osoby, aby dokázala uchopit i váš obor. Pokud se nechcete pouštět do neprobádaných vod, existuje několik dalších cest. Jednou z nich jsou ověřené mentoringové programy. Některé z nich jsou zaměřené výhradně na ženy (Minerva21, Femme Palette), jiné na muže (Liga otevřených mužů). Nelíbí se vám představa spolupráce s neznámými lidmi? Oslovte profesionála z vašeho oboru, kterého sledujete a důvěřujete mu, a poproste ho o placené konzultace.

Jak probíhá mentoring

Přístup mentorů se může drobně lišit, vždy je ale dobré dohodnout se na zkušební schůzce, kde vylíčíte svoji situaci a záměr a zjistíte, jestli si s mentorem „sednete“. Pokud se na spolupráci domluvíte, nastavíte společně frekvenci setkávání, cíle i časový rámec, během kterého by jich mělo být dosaženo. Následně budete společně pracovat na oblasti, která je pro vás klíčová. Může se jednat o rozvoj podnikání, ale například i o učení se asertivnímu chování nebo jiným soft skills.

Správně nastavený vztah má rozvíjet a vzdělávat nejen vaši kompetenci k podnikání, ale i podporovat váš celkový rozvoj. Po určité době byste měli s mentorem vyhodnotit celou spolupráci, určit, jakých výsledků jste společnými silami dosáhli a domluvit se na další spolupráci nebo jejím ukončení.

Dobrý mentor může vaše podnikání nebo kariéru doslova nakopnout, bude k tomu ale potřeba vaše plná důvěra a nasazení.

Víte, co všechno musí umět specialista marketingu a jak se jím stát?