Zaměstnancům se má proplatit i minimální přesčas, zastal se kalifornský soud pracovníka Starbucksu

Řetězec Starbucks, ale i další zaměstnavatelé v Kalifornii musí platit pracovníkům i přesčasy v řádu několika minut, které stráví například zamykáním provozovny nebo nastavováním alarmu. Rozhodl o tom tamní nejvyšší soud, když se zastal Douglase Troestera, který kvůli neproplaceným úkolům podobného typu podal na americkou síť kaváren před šesti lety žalobu.

Jak se uvádí na webu Public Broadcasting Service, okresní soud už dříve mužovu žalobu zamítl s tím, že čas, který stráví dalšími pracovními povinnostmi nad rámec oficiální pracovní doby jako vedoucí směny, je minimální a zanedbatelný. Nejvyšší soud ve svém verdiktu argumentuje tím, že denně jde sice o 10 minut, za 17 měsíců odpracovaných pro Starbucks je to ale v celkovém součtu 12 hodin a 50 minut. Převedeno na konkrétní částku by tak zaměstnanec mohl dostat v přepočtu necelých 2 240 korun. „To už je dost na zaplacení účtu za služby v domácnosti, týdenní nákup potravin nebo měsíční jízdenku na hromadnou dopravu,“ vypočítal soudce Goodwin Liu. Rozhodnutí se navíc dá vztáhnout i na úkoly, které plní zaměstnanci před oficiálním začátkem pracovní doby, a může se stát významným precedentem. „Zaměstnavatelé si dají pozor a důkladně se podívají na to, co musí pracovníci splnit před nebo po směně, a budou se snažit zjistit, jestli se tomu věnovaný čas dá nějak zachytit nebo přesně změřit,“ myslí si odborník na pracovní právo Dana A. Kravetz s tím, že rozsudek by mohl přinést kalifornským zaměstnavatelům velké problémy. Firma Starbucks potvrdila serveru Nation’s Restaurant News, že se chystá odvolat. „Jsme z rozhodnutí soudu zklamaní. Počkáme teď na další postup soudu nižší instance,“ napsal řetězec. Případ se teď vrací k okresnímu soudu.

Zdroj: https://wave.rozhlas.cz/zamestnancum-se-ma-proplatit-i-minimalni-prescas-zastal-se-kalifornsky-soud-7578842

Náš tip: Registrujte se zdarma a získáte přístup k rozsáhlému a aktuálnímu přehledu příležitostí v oblasti práce a vzdělávání: nabídku volných míst, rekvalifikačních kurzů a zkoušek. Pokud chcete udržet krok s trendy na pracovním trhu, budete si potřebovat neustále doplňovat vzdělání ve svém oboru anebo případně svou profesi zcela změnit. S obojím vám může pomoci portál www.vzdelavaniaprace.cz