Zdravotním sestřičkám by měla stačit střední

Sestra bez vysoké školy není řádně vyškolená, tvrdí jejich asociace.

Česká populace stárne, hlad po zdravotních sestřičkách roste. Těch je ale čím dál méně. S nápadem, jak rozšířit jejich řady, tak přišlo ministerstvo zdravotnictví. Sestřičkám by mělo do budoucna stačit středoškolské vzdělání. Respektive čtyři roky studia plus jeden rok odborné přípravy navíc (takzvaný systém 4+1).

Podle ministerstva by novinka mohla do zdravotnictví přivést nové zájemce. „Změna vzdělávání je dílčí změnou, která by alespoň v počátku napomohla k naplnění trhu práce absolventy, kteří budou moci samostatně vykonávat základní činnosti ošetřovatelské péče po absolvování střední školy,“ uvedla Štěpánka Čechová, mluvčí ministerstva. České asociaci sester (ČAS) se nápad ale moc nelíbí. „Zdravotnický asistent s jedním rokem studia a praxe navíc nemůže nahradit roli všeobecné sestry,“ říká Petra Charvátová z prezidia ČAS.

Podle připravovaného zákona by středoškolsky vzdělané sestry mohly získat více kompetencí, než mají doposud. Podle asociace by ale navýšení pravomocí pro středoškolské sestry udělalo v systému spíš jen zmatek. Pracovník s takzvaným vzděláním 4+1 by měl mít polovinu kompetencí všeobecné sestry a druhou polovinu zdravotnického asistenta. Větší pravomoci by s novinkou získaly i sestry s vysokoškolským titulem.

V současné době čeká ministerstvo zdravotnictví na vyjádření od svých kolegů z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, jakým způsobem tyto změny uskutečnit. Podle tohoto vyjádření bude návrh zákona upraven.

Sestry versus asistenti

1900. Tolik loni v Česku vyšlo z vysokých škol sester. Maturitu v oboru zdravotní asistent složilo loni 1500 absolventů.

Vyšší kompetence

Zdravotní sestry by podle novely zákona mohly přebrat část práce od lékařů. Inspiraci lze hledat v zahraničí.
• Například v USA vyškolené zdravotní sestry uspávají pacienty před operací.
• V Česku anestezii podává výhradně lékař-anesteziolog.
• Více kompetencí mají i zdravotní sestry v Německu. Mohou nasazovat inzulin či manipulovat s ventilátorem.

Zdroj: deník Metro


 

TIP: Registrujte se na www.vzdelavaniaprace.cz a prohlédněte si nabídky volných míst pro profesi zdravotní sestry, které na portálu nabízíme.